Jdi na obsah Jdi na menu

Logika

2. 12. 2014

http://www-2.dc.uba.ar/charladeborrachos/images/drawinghands.gifAsi nebude treba veľmi vysvetľovať, čo je dôležité na to, aby som pochopil druhého človeka. Predsa si to pripomeňme: vstúpiť do jeho logiky. Teda pochopiť ako človek rozprávajúci predo mnou alebo diskutujúci so mnou rozmýšľa. Bez takéhoto pochopenia vznikajú neustále zvady a handrkovanie. Konštatovanie: “už si nemáme čo povedať” znamená: nikdy som sa nesnažil pochopiť toho druhého.

Ak chceme hovoriť o blížiacich sa Vianociach, t.j. oživiť prítomnosť Krista v nás, sme pozvaní vstúpiť do logiky Nebeského Otca. Nad touto logikou “žasne” aj samotný Ježiš: nie múdri a rozumní prežívajú skúsenosť s Bohom, ale jednoduchí ľudia. Žasne nie preto, žeby nepoznal túto Božiu logiku, ale preto, aby ju učeníci naplno pochopili. Pretože oni sami sú súčasťou tejto logiky. Oni sami sú tí “malí s otvorenými očami”, ktorí vidia a sú blahoslavení.

Skúsme pochopiť túto skutočnosť: nie je vôbec ťažké a namáhavé rozpoznať Boha. Chce to veľmi jednoduchú vec: čisté e pokorné srdce; srdce, ktoré vie žasnúť nad tajomstvom života. Možno si poviete: “ale veď to je ťažšie ako čokoľvek iné”. Ani nie, veď to naše srdce bolo stvorené práve takto - len my si ho (de)formujeme ináč. Pozrime sa na jednoduchosť a radosť dieťaťa. Je potrebné vrátiť srdcu pôvodnú jednoduchosť a úžas, aby sme pochopili Božiu logiku. Aby sme pochopili čaro Vianoc - čas prichádzajúceho Kráľa.

 

Lk 10,21-24: Ježiš v tej hodine zaplesal v Duchu Svätom a povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nevie, kto je Syn, iba Otec, ani kto je Otec, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť.“ Potom sa obrátil osobitne k učeníkom a povedal: „Blahoslavené oči, ktoré vidia, čo vidíte vy. Lebo hovorím vám: Mnohí proroci a králi chceli vidieť, čo vidíte vy, ale nevideli, a počuť, čo vy počúvate, ale nepočuli.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 3. 12. 2014 4:27)

Kto nevstúpi do neba ako dieťa- nevstúpi tam vôbec - neznamená, nevedomý

ako dieťa, ale žasnúci a s čistým srdcom ako dieťa, dajme pozor aby nám

naše vzdelanie k tomu pomáhalo a nie v tom bránilo - ako to často je.