Jdi na obsah Jdi na menu

Boží odpočinok

18. 1. 2019

pokoj.jpgTaliansky spisovateľ a esejista Goffredo Parise napísal: "Nedostatok túžby je znakom konca mladosti a prvým aj keď vzdialeným upozornením na skutočný koniec života.” Ak človek prestane túžiť, dostane sa stavu prežívania, čo môžeme prirovnať k stavu pomalého umierania.

Dnešný úryvok z Listu Hebrejom učeníka stavia pred vzťah prisľúbenie-aktualizácia. ide o trochu paradoxné vyjadrenie v zmysle: ponáhľať sa a vôjsť na miesto odpočinku (slovenský preklad: miesto pokoja). Alebo ešte lepšie: učeník nemá odpočívať na ceste k Božiemu odpočinku. Naopak, je povzbudený k namáhaniu sa, pokiaľ ešte prisľúbenie trvá.

Boh nás pozýva k zodpovednosti a očakáva spoluprácu. Z účasti na Božích prisľúbeniach nás nevylúči Božia súd, ale naša neschopnosť prijať jeho dary a nechať ich účinkovať v našej každodennosti. Boh túži obdarovať nimi človeka. Túži, aby ho viedli naskrz rôznymi dynamikami slobody a zodpovednosti. Majme oči, srdce i myseľ otvorené, aby sme vedeli prijať a nechať účinkovať Božie dary a tak vošl do jeho pokoja.

 

Hebr 4,1-5.11: Bratia, bojme sa, aby azda o niekom z vás neplatilo, že zaostal, kým trvá prisľúbenie, že možno vojsť do jeho pokoja! Veď aj nám sa hlásalo evanjelium tak ako aj im. Ale im počuté slovo neosožilo, lebo sa nespojili vierou s tými, ktorí ho počuli. A do pokoja vchádzame my, čo sme uverili, ako povedal: „Ako som v svojom hneve prisahal: Nevojdú do môjho pokoja!“, hoci je dielo dokončené od stvorenia sveta. Lebo kdesi povedal o siedmom dni takto: „V siedmy deň si Boh odpočinul od všetkých svojich diel.“ A tu zasa: „Nevojdú do môjho pokoja!“ Usilujme sa teda vojsť do onoho pokoja, aby nik nepadol podľa toho istého príkladu neposlušnosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 19. 1. 2019 9:04)

Toto je dôležité pre všetkých, ale pre starých oveľa viac.