Jdi na obsah Jdi na menu

Boží postoj

15. 1. 2019

bohsakaja.jpgFrancúzsky spisovateľ Alexander Dumas st. - majster historického románu a romantického divadla - do svojho majstrovského diela Gróf Montecristo vložil silný dialóg, ktorý sa odohral medzi hlavným hrdinom Edmondom Dantesom a Abbem Fariom, s ktorým strávil 14 rokov vo vezení z dôvodu osobných a politických záujmov šľachty v Južnom Francúzsku. Po týchto rokoch strávených v hroznom nespravodlivom vezení na ostrove If, Edmond vyznáva pred Abbem: “Neverím viac v Boha.” Do ticha pevnosti sa rozšírili veľmi silné slová umierajúceho kňaza: “Ale Boh verí v teba.”

Takýto je Boží postoj voči človeku, ktorého volá k naplneniu určitej misie. Dokonca autor Listu Hebrejom hovorí: "Boh nie anjelom podriadil budúci svet”, aby si následne položil otázku: "Čože je človek, že naň pamätáš, a syn človeka, že sa ho ujímaš?"

Človek, nestále a hriešne stvorenie, je skrze Ježišovo utrpenie privedený do Božej slávy. Stojac pred tajomstvom Ježišovho utrpenia na Kalvárii sa človeku dostáva posväcovania. Eucharistia je miestom, na ktorom je nám odovzdávaný takýto dar. Miestom, na ktorom sa Ježiš nehanbí volať tých, ktorí v neho uverili, svojimi bratmi a sestrami. Miestom, na ktorom si každý môže uvedomiť, že “Boh verí v teba!"

 

Hebr 2,5-12: Boh nie anjelom podriadil budúci svet, o ktorom hovoríme. Tak svedčí ktosi na ktoromsi mieste: „Čože je človek, že naň pamätáš, a syn človeka, že sa ho ujímaš? Urobil si ho len o niečo menšieho od anjelov, slávou a cťou si ho ovenčil a všetko si mu položil pod nohy.“ Keď mu teda všetko podriadil, nenechal nič, čo by mu nebolo podriadené. Teraz ešte nevidíme, že mu je všetko podrobené, ale vidíme, že ten, ktorý bol stvorený len o niečo menší od anjelov, Ježiš, bol ovenčený slávou a cťou, lebo pretrpel smrť, aby z Božej milosti okúsil smrť za všetkých. Veď sa patrilo, aby ten, pre ktorého je všetko a skrze ktorého je všetko, ktorý priviedol mnoho synov do slávy, zdokonalil pôvodcu ich spásy utrpením. Lebo aj ten, čo posväcuje, aj tí, čo sú posväcovaní, všetci pochádzajú z jedného. Preto sa nehanbí volať ich bratmi, keď hovorí: „Tvoje meno zvestujem svojim bratom a uprostred zhromaždenia budem ťa velebiť.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bozí postoj

(daniela, 19. 1. 2019 18:44)

V Láske je nás Boh nepochopitelne UUUZASNY ! ! !