Jdi na obsah Jdi na menu

Boh sa kajá

17. 2. 2016

http://tinypic.com/view.php?pic=2ic1o3n&s=5#.VsQiEcc2t0sJonáš je veľavravná postava v dejinách Izraelského národa. Už len jeho meno - Ionà po hebrejsky znamená holubica - naznačuje kam smeruje tento úryvok. Holubica mala svoje miesto už od prvých stránok Svätého písma. Totiž Noemom bola poslaná trikrát na záver potopy, aby objavila zem. Prvýkrát sa vracia, pretože nenašla miesto, kde by mohla zosadnúť. Druhýkrát prináša malý výhonok z olivy. Tretíkrát sa už nevracia, pretože zem sa stala znovu obývateľnou. Stáva sa tak symbolom pokoja a mieru. Ale slovo ionà, v Písme, sa stáva aj príčastím prítomným slovesa ianà - čo znamená utláčať, byť násilnícky. Kniha proroka Sofoniáša hovorí o súde nad Jeruzalemom: "Beda, neposlušnému, poškvrnenému a násilníckemu mestu”. Pokoj a násilie, dva diametrálne odlišné hlasy, sa tak zlievajú v poslaní Jonáša, ktorý nesie toto meno. Boh ho posiela do hriešneho mesta, aby mu ohlásil skazu. Záver je zaujímavý: akoby sa “Boh kajal” nad svojim rozhodnutím.

Silné slová pre nás hriešnikov: Boh sa kajá. Rozhodne sa zmeniť svoj súd. Jeho rozhodnutia a súdy nie sú neoblomné. Stačí, aby človek prejavil túžbu po zanechaní zla. A to aj v momente Božieho rozhodnutia. Per Jonáša je toto “prehnané” Božie milosrdenstvo symbolom Božej slabosti a chýbajúcej spravodlivosti. Veď patrí sa, aby sa “Boh kajal”?

Ale, ak je Boh takýto, ako má konať jeho Vyvolený národ? Toto je otázka, ktorú kladie Ježiš svojim súčasníkom i svojim učeníkom po stáročia. Ak je Boh pripravený odpustiť, keď vidí túžbu človeka po zmene? V pozadí nám toto evanjelium a rozprávanie o Jonášovi kladie provokačnú otázku: To, čo pre nás je nespravodlivé, je pre Boha spravodlivé? Sú jeho kritéria spravodlivosti odlišné od tých, ktoré sme si vytvorili my? Uvažujme o tom a možno odhalíme veľkosť Božej “bezplatnej” lásky.

 

Lk 11,29-32: Keď sa schádzali zástupy, začal Ježiš hovoriť: „Toto pokolenie je zlé pokolenie. Žiada znamenie, ale znamenie nedostane, iba ak znamenie Jonášovo. Lebo ako bol Jonáš znamením pre Ninivčanov, tak bude aj Syn človeka pre toto pokolenie. Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti mužom tohto pokolenia a odsúdi ich; lebo ona z končín zeme prišla počúvať Šalamúnovu múdrosť a tu je niekto väčší ako Šalamún. Mužovia z Ninive vystúpia na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdia ho; lebo oni sa kajali na Jonášovo kázanie a tu je predsa niekto väčší ako Jonáš.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 20. 2. 2016 10:53)

Myslím si, že principiálne nič Božie, nie je dostupné ľuďom - iba tá časť, ktorú ná sprístupní - a to platí aj o jeho myšlienkach a kritériách - čohokoľvek. (viď SV. Písmo - jeho myšlienky sú vysoko na ľudskými)