Jdi na obsah Jdi na menu

Výchova

24. 8. 2015

http://www.parks.it/parco.monte.san.bartolo/foto/EducazioneAmbieDnešná výchova sa zamerala na „dobré správanie“. Je až obdivuhodné koľko kníh v regáloch našich kníhkupectiev nájdeme, ktoré prinášajú rôzne spôsoby a techniky výchovy od narodenia dieťaťa až po dospelosť. Dokonca tam nájdete knihy pre dospelých, napr. s tématikou ako zvládnuť druhú pubertu u mužov, prekročenie prahu 50.tky či dôchodkového času. Pritom všetkom neviem, či môžeme povedať, že dnešní ľudia sú omnoho lepšie vychovaní, ohľaduplní či spravodliví. Asi to nebude o technikách či moderných spôsoboch.

Dnešný svätec a dnešné evanjelium nám predkladá jednu z odpovedí. Hovorí o človeku, ktorý mal nepríjemný charakter, a ktorý bol schopný povedať vetu ako: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?!“ Dnes by sme tento charakter vyjadrili porekadlom: čo na srdci, to na jazyku. Predsa Boh ho chce mať pri sebe. Bartolomej, teda Natanael (ako ho volá Ján vo svojom evanjeliu), je učenec Písma, ktorý dobre vedel, že Starý Zákon ani na jednom mieste nemenuje Nazaret, o ktorom mu hovorí Filip. Napriek jeho nevychovanom jazyku, Ježiš o ňom hovorí: „Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.“ Jeho neresť pretvára na niečo pozitívne, čo môže slúžiť Božiemu kráľovstvu. Sám Bartolomej si uvedomí tento Kristov kompliment.

Toto je Boh, ktorý sa drží perspektívy nádeje, pohľadu do budúcnosti. Vie vidieť v človeku to, čo druhý človek neuvidí. Vie, že celý človek sa môže stať nástrojom pre realizáciu Božej vôle. Nedostatky, neresti dokonca aj hriechy, ktoré odovzdávame Božiemu milosrdenstvu vo Sviatosti zmierenia v úprimnej ľútosti, Bohu poslúžia pre šírenie Božieho kráľovstva. Boh ich pretvára. Toto je perspektíva Božej nádeje s človekom a ľudstvom. Preto každý človek sa môže stať svätým. A táto perspektíva Božej nádeje a trpezlivosti dokáže vychovať aj toho najzaťatejšieho nevychovanca.

 

K dnešnému evanjeliu: Pozvanie stretnúť, Náhoda.

Jn 1,45-51: Filip sa stretol s Natanaelom a povedal mu: „Našli sme toho, o ktorom písal Mojžiš v Zákone a Proroci, Ježiša, Jozefovho syna z Nazareta.“ Natanael mu vravel: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?!“ Filip mu odpovedal: „Poď a uvidíš!“ Keď Ježiš videl prichádzať Natanaela, povedal o ňom: „Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.“ Natanael sa ho opýtal: „Odkiaľ ma poznáš?“ Ježiš mu vravel: „Videl som ťa prv, ako ťa Filip zavolal, keď si bol pod figovníkom.“ Natanael mu povedal: „Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela.“ Ježiš mu odvetil: „Veríš preto, že som ti povedal: Videl som ťa pod figovníkom? Uvidíš väčšie veci ako toto.“ Potom mu povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Uvidíte otvorené nebo a Božích anjelov vystupovať a zostupovať na Syna človeka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář