Jdi na obsah Jdi na menu

Plnosť Božích slov

27. 8. 2018

6784c108-056f-4db0-bcdb-96e48d0ac76b.pngExistuje niečo, čo ja nazývam "myšlienkový trh", ponuka. Taký pomyselný obchod (reálne to môže byť internet, knižnica, knúhkupectvo ale i bar či krčma) do ktorého chodíme, aby sme si vybrali idei, ktoré nám pasujú k vysvetleniu nášho správania a rozhodovania. Nie sú to myšlienky, ktoré formujú moje konanie, ale konanie formuje výber myšlienok.

Niečo podobné sa môže stať učeníkom, preto ich Kristus varuje pred takýto nebezpečenstvom. Boli to práve predstavitelia Izraelského národa, ktorí sa nenechali formovať Božím slovom a jeho významom; ale Božie slovo používali k zdôvodneniu svojho konania.

Skúsme neustále hľadať pravý zmysel a kontext Božieho slova, ktoré nás pozýva na cestu vedúcu do Božieho kráľovstva. Možno nás bude šokovať, ako sme boli doteraz slepí (ako zákonníci a farizeji) a nevnímali jeho pravý význam. Ale iba vtedy, keď sa necháme prekvapiť pravým zmyslom Božích slov, nastúpime na cestu, ktorá vedie k Bohu. Pretože Písmo nie je tržnica myšlienok, z ktorej chcem vytiahnuť to, čo mi v danej chvíli pasuje.

 

Mt 23,13.15-22: Ježiš povedal zákonníkom a farizejom: „Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo zatvárate nebeské kráľovstvo pred ľuďmi! Sami doň nevchádzate, a tým, čo vchádzajú, vojsť nedovolíte. Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo obchádzate more i zem, aby ste získali jedného novoverca, a keď sa ním stane, urobíte z neho syna pekla dva razy horšieho, ako ste sami! Beda vám, slepí vodcovia! Hovoríte: ‚Kto by prisahal na chrám, to nič nie je, ale kto by prisahal na chrámové zlato, to ho už viaže.‘ Hlupáci a slepci! Čo je viac: zlato, či chrám, ktorý to zlato posväcuje? Alebo: ‚Kto by prisahal na oltár, to nič nie je, ale kto by prisahal na dar, čo je na ňom, to ho už viaže.‘ Slepci! Čože je viac: dar, či oltár, ktorý ten dar posväcuje? Kto teda prisahá na oltár, prisahá naň i na všetko, čo je na ňom; a kto prisahá na chrám, prisahá naň i na toho, ktorý v ňom býva. A kto prisahá na nebo, prisahá na Boží trón i na toho, čo na ňom sedí.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář