Jdi na obsah Jdi na menu

Strach z Boha

1. 9. 2018

paura-del-buio_2224329.jpgPred pár dňami som počul slová Pápeža Františka, ktoré adresoval mladým zídeným na Námestí sv. Petra v Ríme: “Je dobrom chrániť sa pred hriechom, ale je zlom strániť sa konania dobra.” Chcel tým poukázať, že pred Bohom nestačí mať len čisté ruky, je potrebné ich naplniť dobrom.

Čítajúc povrchne Ježišovo podobenstvo, mohol by sa jeho záver zdať trochu nespravodlivý. Prečo by človek, ktorý je neschopný vstúpiť do biznisu a rozmnožiť zverený talent, mal by byť potrestaný večnou tmou a plačom? Veď nič nestratil. Ako môže Kristus s ním takto tvrdo zaobchádzať. Ale ak si toto podobenstvo prečítame pozornejšie, zistíme, že problémom nie je tvrdé zaobchádzanie zo strany Boha.

Problém pochádza z pohľadu tohto človeka na svojho pána (na Boha). Tento sluha dostal od svojho pána výzvu i prostriedky. Teda má potrebné všetko k tomu, aby uspokojil seba i jeho. Aby prijaté zúročil. Ale jeho pohľad na pána a prítomný strach mu zabránil, aby zúročil to, čo prijal. Nekonal zlo, ale ani dobro. Každý z nás by sa mal neustále pýtať, aký je jeho pohľad na Boha. Aby nám tento pohľad nezabránil konať dobro.

 

Mt 25,14-30: Ježiš povedal svojim učeníkom toto podobenstvo: „Istý človek sa chystal na cestu. Zavolal si sluhov a zveril im svoj majetok: jednému dal päť talentov, druhému dva a ďalšiemu jeden, každému podľa jeho schopností, a odcestoval. Ten, čo dostal päť talentov, hneď šiel, obchodoval s nimi a získal ďalších päť. Podobne aj ten, čo dostal dva, získal ďalšie dva. Ale ten, čo dostal jeden, šiel, vykopal jamu a peniaze svojho pána ukryl. Po dlhom čase sa pán tých sluhov vrátil a začal s nimi účtovať. Predstúpil ten, čo dostal päť talentov, priniesol ďalších päť talentov a vravel: ‚Pane, päť talentov si mi odovzdal a hľa, ďalších päť som získal.‘ Jeho pán mu povedal: ‚Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána.‘ Predstúpil ten, čo dostal dva talenty, a vravel: ‚Pane, dva talenty si mi odovzdal a hľa, získal som ďalšie dva.‘ Jeho pán mu povedal: ‚Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána.‘ Predstúpil aj ten, čo dostal jeden talent, a hovoril: ‚Pane, viem, že si tvrdý človek: žneš, kde si nesial, a zbieraš, kde si nerozsýpal. Bál som sa, preto som išiel a ukryl tvoj talent v zemi. Hľa, tu máš, čo je tvoje.‘ Jeho pán mu povedal: ‚Zlý a lenivý sluha! Vedel si, že žnem, kde som nesial, a zbieram, kde som nerozsýpal? Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi. Vezmite mu talent a dajte ho tomu, čo má desať talentov. Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne. Ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má. A neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 2. 9. 2018 10:35)

Nedávno mi jeden známy ateista rozprával, že jeho holička mu rozprávala, že jej matka prežila klinickú smrť - ako všetci, čo to prežijú hovorila o svetelnom tunely - a navyše, že zvrchu videla zemeguľu, ktorá bola celkom čierna -ergo zlo definitívne víťazilo. To by podporovalo to, že nestačí nekonať zlo - treba konať dobro. Nie je to samozrejme ľahké - riskujeme biedu, prenasledovanie mocnými, aj život.
Kto to chce podstúpiť musí ostať slobodný. Keď sa ožení a má deti už nezmení ani program v televízii. ktorý sa bude pozerať.