Jdi na obsah Jdi na menu

Na digestore

27. 8. 2015

http://www.italiapost.info/wp-content/uploads/2013/05/mamma-bimbNa digestore v mamkinej kuchyni je nalepená magnetka, na ktorej je nápis: „Babky sú dokonalé. Šetria kritikou, ale nikdy nešetria láskou.“ Vystihuje pravdu o našich babkách a mamkách, ktoré nám pripomína 27. august. Ide o nevšedný deň, počas ktorého sa synovia môžu pozastaviť nad vzácnosťou tichej prítomnosti matky (aj babky) vo svojom živote. Totiž je to deň, kedy si pripomíname život jednej ženy a matky, ktorá ho prežila v nádeji v obrátenie vlastného syna. A ktorá skôr ako zomrela, prežila v tejto viere radosť jeho obrátenia. Hovoríme o sv. Monike, ktorá podľa tradície celý život zasvätila modlitbe za svojho syna. Modlila sa za to, čo počúvame ako nesmiernu výzvu v dnešnom evanjeliu.

Kristovo „Bdejte!“, patrí za najostrejšiu výzvu odovzdávanú vlastným učeníkom. Ide o odpoveď na žiadosť učeníkov, ktorí sa ho pýtajú na znamenie jeho druhého príchodu a konca sveta. Bdieť, aby si zachovali vieru. Bdieť, aby nevyhaslo ich vnútorné svetlo. Bdieť, aby si uvedomovali prítomnosť Učiteľa. Na otázku: „Kedy!“, odpoveďou je „banálna každodennosť“, v ktorej sa prejavuje Božie milosrdenstvo i Božia spravodlivosť. Každý deň je príhodným okamihom hľadieť na Krista. V každej ľudskej práci, v čase štúdia či oddychu sa rozhoduje o spáse alebo zatratení človeka; byť s Kristom alebo bez neho; požehnaní alebo prekliatí.

Možno si poviete: Pri všetkých každodenných povinnostiach, ktoré mám, nie je možné si ani oddýchnuť či posedieť, a už vôbec nie zaspať. Preto asi posledným mojim problémom je zaspať. Ale nemýľme sa: Bdieť totiž nie je opakom spania. Je opakom zabúdania. V tejto uponáhľanej a na rýchlo žijúcej dobe, v ktorej duša človeka je stále vzdialenejšia od svojho pôvodcu a cieľu, je ťažké si zachovať vieru. Veľmi rýchlo dokáže zabudnúť na svoj pôvod a na svoj cieľ. Jedným východiskom je neustála orientácia na Pána. Pravidelná každodenná modlitba a Eucharistia sú spôsoby, ako si neustále oživovať vedomie Božej blízkosti a starostlivosti.

 

Mt 24,42-51: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bdejte, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete. Kto je teda verný a múdry sluha, ktorého pán ustanovil nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad celým svojím majetkom. Ale keby si zlý sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde‘ a začal by biť svojich spolusluhov, jesť a piť s opilcami, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej sa nenazdá, oddelí ho a dá mu podiel medzi pokrytcami; tam bude plač a škrípanie zubami.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář