Jdi na obsah Jdi na menu

Odhaliť podstatu

28. 8. 2018

podstatne.jpgFarizeji boli obdivovaní Izraelským národom pre ich zbožnosť a horlivosť, pre ich hlboké zanietenie v dodržiavaní Zákon, ktorý sa snažili dodržať do bodky. Dodržiavali i nariadenie o platení desiatkov zo všetkého, čo sa im urodilo alebo získali. I takých plodín ako je mäta, kôpor či rasca.

Ježiš, vidiac ich márnivé nadšenie pre jednotlivé nariadenia, chce upriamiť ich pozornosť na podstatnejšie skutočnosti. V prežívaní vzťahu k Bohu sú dôležitejšie spravodlivosť, milosrdenstvo a vernosť. Ak chýbajú, dodržiavanie Zákona sa stáva obyčajným preciedzaním komára a prehĺtaním ťavy. Skutky, ktoré nemajú žiaden význam.

Každý učeník, ktorý prijal vieru je volaný v prvom rade objaviť podstatu viery. Odhaliť i zmysel Zákona, ktorý má zmysel ak je konkrétnym prežívaním spravodlivosti, milosrdenstva a vernosti. Tieto a podobné Ježišové slova priviedli práve svätého Augustína k výzve: “Miluj a rob čo chceš!” Pretože láska je zhrnutím týchto troch rozmerov jednej viery.

 

Mt 23,23-26: Ježiš povedal zákonníkom a farizejom: „Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo dávate desiatky z mäty, kôpru a rasce, ale zanedbali ste, čo je v zákone dôležitejšie spravodlivosť, milosrdenstvo a vernosť! Toto bolo treba robiť, a tamto nezanedbávať. Slepí vodcovia! Komára preciedzate a ťavu prehĺtate. Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo čistíte čašu a misu zvonka, ale vnútri sú plné lúpeže a nečistoty! Slepý farizej, vyčisti čašu najprv znútra, aby bola čistá aj zvonka!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 31. 8. 2018 12:43)

Tento text vysvetľuje skutočnosť, že spásu si nemožno kúpiť ani zaslúžiť, že spása nie je predmetom biznisu s Bohom, je to jeho dar.
A vysvetľuje aj to, že prečo sú naše dobré skutky o ničom - Boh totiž vidí ich zištnosť - vedomú, ale nevedomú - to je tá ktorá je spojená s našim egoizmom - ten je časťou našej podstaty. Takže je to naozaj máme zložité a teda i ťažké.

Nezištnosť

(Dominik, 31. 8. 2018 17:16)

Nie sme dokonalí... ale môžeme sa stále zdokonaľovať... aj v nezištnosti...