Jdi na obsah Jdi na menu

Rodina

2. 9. 2015

http://www.diocesidinuoro.it/wp-content/uploads/2015/07/famigliaPočas leta som navštívil dva skanzeny na Slovensku - v Zuberci a Starej Ľubovni. Pôvodné drevené domčeky v človeku zanechajú pocit jednoduchosti, účelovosti a spoločenstva. To, čo si neustále pri vstupe do týchto dreveníc uvedomím pri svojej výške, sú nízke dvere. Prechodom cez ne sa musí človek neskutočne skloniť, žeby si nerozbil hlavu o trám; a zložiť čiapku z hlavy, aby mu sama nespadla. Poviete mi, že to bolo praktické opatrenie: malý vchod - malý únik tepla v zime, alebo ľudia vtedajšej dobe boli nižšej postavy. Predsa mi nedá pozastaviť sa nad krásou momentu, kedy človek vstupuje do domu a robí dvojité gesto úcty: úklon a zloženie klobúka. Prežíva moment, kedy si uvedomuje, že rodina je posvätné miesto.

Nie sú to len synagógy či Jeruzalemský chrám, v ktorých Ježiš uzdravuje a vyháňa Zlého. Je to aj obyčajný dom vlastného spolupracovníka Šimona Petra, ktorého si povolal. Príbytok, do ktorého Boh vstupuje so svojou mocou a uzdravuje. A to nie len domácich, ale všetkých, ktorí do neho vstupujú. Uzdravuje pre nasledujúcu službu. Kristus tak rozširuje “obvyklé” miesto Božieho pôsobenia. Následne pohnutý vnútornou modlitbou ide navštíviť aj ďalšie mestá.

Nenechajme si zobrať toto posvätenie Božou prítomnosťou z našich rodín. Jeho prítomnosť mu zvláštny význam. Je to prijatie Boha zo strany človeka, ktoré vytvára tento posvätný priestor stretnutia Boha s človekom. Z rodiny a domova vytvára posvätný chrám a domácu cirkev. Uzdravuje človeka a pohýna ho ku službe. Aby bol pozorný pre potreby druhých. Rodina sa tak nestáva obyčajným feudum (teda výhodná zmluva), ale prežívanie spoločenstva so vzájomnou participáciou.

 

Ďalšie zamyslenia k tomuto textu: Rozriedení kresťania

Lk 4,38-44: Keď Ježiš vyšiel zo synagógy, vošiel do Šimonovho domu. Šimonovu testinú trápila vysoká horúčka a oni ho prosili za ňu. Postavil sa nad ňu, rozkázal horúčke a tá ju opustila. Hneď vstala a obsluhovala ich. Po západe slnka všetci, čo mali chorých na rozličné neduhy, privádzali ich k nemu. On na každého z nich kládol ruky a uzdravoval ich. Z mnohých vychádzali aj zlí duchovia a kričali: „Ty si Boží Syn.“ On im pohrozil a nedovolil im hovoriť, lebo vedeli, že on je Mesiáš. Keď sa rozodnilo, vyšiel von a utiahol sa na pusté miesto. Ale zástupy ho hľadali. Prišli až k nemu a zdržiavali ho, aby od nich neodchádzal. On im však povedal: „Aj iným mestám musím zvestovať Božie kráľovstvo, lebo na to som poslaný.“ A kázal po judejských synagógach.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář