Jdi na obsah Jdi na menu

Byť verný Božej vôli

5. 9. 2018

plnostzivota.jpgČlovek si vo svojom živote vytvára určitý projekt života. Do tohto skladania mozaiky, ktorá dá jeho životu určité smerovanie, vstupujú jeho túžby, emócie, racionálne zdôvodnenia, náhodné situácie, možnosti ... celý človek. Veľký vplyv na tento projekt má i okolie a ľudia (s ich očakávaniami a reakciami), ktorých stretáva náhodne alebo cielene.

Od pondelka uvažujeme nad situáciami, v ktorých Ježiš ukazuje, ako sa nenecháva uzatvoriť do ľudských očakávaní, ktoré sú často motivované žiadostivosťou a zameranosťou na vlastné túžby. Ani sa nenecháva ovplyvniť ľudskými pozitívnymi (v Kafarnaume) či negatívnym (Nazaret) gestami a slovami v slobodnom konaní. Ježiš má jediný cieľ - "zvestovať Božie kráľovstvo". Nikto nemôže byť vylúčený z možnosti poznať jeho pozvanie, rozhodnúť sa a stať sa jeho časťou.

Dokonca i v Kafarnaume, kde žne úspech, na pokus zadržať ho reaguje odchodom. Zanecháva ich a ohlasuje Božie kráľovstvo "po judejských synagógach”. Teda, ako nezostane v sklamaní nad neprijatím v Nazarete, nenecháva sa opantať úspechom, ktorý sa mu dostane v Kafarnaume. Pozná Otcovu vôľu a napĺňa ju - v tichosti pustého miesta prehlbuje tento dokonalý vzťah. Odhaľujme, podobne, v tichosti Božiu vôľu a premietnime ju do mozaiky nášho projektu života. Následne ju v pokore realizujme k každodennosti. Možnosti máme neskutočne veľa.

 

Lk 4,38-44: Keď Ježiš vyšiel zo synagógy, vošiel do Šimonovho domu. Šimonovu testinú trápila vysoká horúčka a oni ho prosili za ňu. Postavil sa nad ňu, rozkázal horúčke a tá ju opustila. Hneď vstala a obsluhovala ich. Po západe slnka všetci, čo mali chorých na rozličné neduhy, privádzali ich k nemu. On na každého z nich kládol ruky a uzdravoval ich. Z mnohých vychádzali aj zlí duchovia a kričali: „Ty si Boží Syn.“ On im pohrozil a nedovolil im hovoriť, lebo vedeli, že on je Mesiáš. Keď sa rozodnilo, vyšiel von a utiahol sa na pusté miesto. Ale zástupy ho hľadali. Prišli až k nemu a zdržiavali ho, aby od nich neodchádzal. On im však povedal: „Aj iným mestám musím zvestovať Božie kráľovstvo, lebo na to som poslaný.“ A kázal po judejských synagógach.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Božia vôla

(daniela, 5. 9. 2018 16:30)

Páči sa mi rozobratie. Musim povedat,že z vlastnej skusenosti viem aké je ťažké nachádzat Božiu vôlu a potom ju plnit. Som konvertitka v dospelosti a bola som prešpekulovaný typ,takže až za posledný rok,sa na svätých omšiach modlim za poznanie Božej vôle a za silu ju plniť. Jednoducho verím,že len Pán mi tu silu môže dat,ked poprosím. Niekedy je to ozaj proti mojej prirodzenej povahe.
Dakujem za povzbudenie!