Jdi na obsah Jdi na menu

Prelomiť kolobeh zla

13. 9. 2018

9994105.pngMyslím, že mnohí z nás si kladieme otázku: Ako prelomiť kolobeh zla vo svete? Čo môžeme my urobiť, aby ho bolo stále menej a menej. Uvedomujeme si, že nestačí sedieť so založenými rukami a čakať, že niekto za nás vyrieši problém nespravodlivosti vo svete. Ale otázka zostáva: Čo môžeme urobiť ja a ty?

Dnešné evanjelium je jasné: "Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú!” Koľkokrát počúvam tieto slová, zdajú sa mi prisilné a ťažko realizovateľné. A vyvolávajú dve rozdielne pocity: 1. popierajú náš koncept spravodlivosti; 2) vieme, že ich realizáciou by sa veľa vo svete zmenilo.

Skôr by sme si mali položiť otázku o motivácii: prečo by sme mali podľa týchto slov konať? Odpoveď nájdeme v Ježišových slovách: "Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Ale milujte svojich nepriateľov … bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho…” A toto je naše povolanie: Pripodobniť sa Bohu Otcovi a stať sa synmi a dcérami Najvyššieho!

 

Lk 6,27-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Vám, ktorí ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú! Tomu, kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé. A tomu, kto ti berie plášť, neodopri ani šaty. Každému, kto ťa prosí, daj a ak ti niekto niečo vezme, nežiadaj to naspäť. Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im! Ak milujete tých, ktorí vás milujú, akúže máte zásluhu? Veď aj hriešnici milujú tých, čo ich milujú. Ak robíte dobre tým, čo vám dobre robia, akúže máte zásluhu? Veď to isté robia aj hriešnici. A ak požičiavate tým, od ktorých to dúfate dostať naspäť, akúže máte zásluhu? Veď aj hriešnici požičiavajú hriešnikom, aby dostali naspäť to isté. Ale milujte svojich nepriateľov, dobre robte, požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým. Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Nesúďte a nebudete súdení! Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a odpustí sa vám! Dávajte a dajú vám: mieru dobrú, natlačenú, natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 13. 9. 2018 13:28)

Z pohľadu vlastneného majetku si nie sme rovní. Delíme sa na miliardové chudobné masy a podstatne menej početnú vrstvu bohatých. Medzi nimi stoja stredné vrstvy, ktoré slúžia bohatým a dostávajú za to svoju odmenu. Bez nich by bohatí boli ničím.
Na špici spoločenskej pyramídy stojí veľmi málo početná skupina rodín, ktoré je možno označiť, ako svetovládne.
Tým sa dostávame k téme zla. Zlo produkujeme všetci, ale pokiaľ masy ho produkujú- metaforicky - pomocou lopát, bohatí na to majú buldozéry, gigantické kolové rýpadlá a tí najbohatší celé koncerny.
Ešte inak povedané, tieto elity nielenže vyrábajú zlo v gigantických množstvách, ale aktívne pracujú na potláčaní dobra. Spoločenský poriadok menia tak, že zlo maskujú ako dobro a naopak. Pravidlá hry - čiže aj právo menia tak, aby zlo malo maximálne šance a dobro šance minimálne. Preto svet speje ku koncu. A žiadni drobní jednotlivci s tým nič nespravia - produkovaním dobra môžu jedine prispieť k spáse svojej duše - nič mene, ale ani nič viac.

Re: Komentár

(Dominik, 14. 9. 2018 14:18)

Stanislav, rozumiem, čo chceš povedať... Ale my kresťania máme pár vzorov z minulosti ale i prítomnosti: don Giovanni Bosco, Albert Schweitzer, Matka Tereza...