Jdi na obsah Jdi na menu

Spoločenstvo okolo Krista

11. 9. 2018

http://www.revistamda.com/wp-content/uploads/2016/02/multplicacaČasto môžeme počúvať kritiku na adresu cirkevných spoločenstiev - o prítomnosti ľudí, ktorí sú nedokonalí a na svojich pleciach nesú i nesprávne rozhodnutia. I ja sám mám takú tendenciu, ale potom si uvedomím, že nie je to možné, aby cirkevné spoločenstvá boli perfektné a dokonalé. Pretože, každé z kresťanských spoločenstiev je tvorené z obyčajných hriešnikov, ktorí sa rozhodli kráčať za Ježišom.

Dnes čítame, ako "Ježiš vyšiel na vrch modliť sa a strávil celú noc v modlitbe s Bohom”. Následne k sebe zvoláva svojich učeníkov a "vyvolil si z nich Dvanástich, ktorých nazval apoštolmi”. Po stretnutí s Otcom si volí Dvanástich, jednoduchých a nedokonalých ľudí, so mnohými chybami a rôznymi pokušeniami, ktoré sa prejavia i počas nasledovania. Niektorí sú pripravení zradiť alebo opustiť Majstra v nepríjemných situáciách.

Predsa je toto Božia vôľa - pritiahnuť všetkých k Sebe. A každé kresťanské spoločenstvo bude podobné tomu prvotnému - niekedy viac a niekedy menej. Budú to vždy obyčajní a nedokonalí ľudia, zídení okolo Krista, ktorí prichádzajú “ho počúvať a dať sa uzdraviť zo svojich neduhov”. Zároveň so snahou sa ho dotknúť a prijať jeho silu. Kto zostane, i napriek uvedomujúcej si nedokonalosti a hriešnosti, zažije vždy uzdravenie a odpustenie. V tom je sila spoločenstva zídeného okolo Krista.

 

Lk 6,12-19: V tých dňoch vyšiel Ježiš na vrch modliť sa a strávil celú noc v modlitbe s Bohom. Keď sa rozodnilo, zavolal si učeníkov a vyvolil si z nich Dvanástich, ktorých nazval apoštolmi: Šimona, ktorému dal meno Peter, a jeho brata Ondreja, Jakuba, Jána, Filipa, Bartolomeja, Matúša, Tomáša, Jakuba Alfejovho, Šimona, ktorého volali Horlivec, Júdu Jakubovho a Judáša Iškariotského, ktorý sa stal zradcom. Zostúpil s nimi dolu a zastal na rovine i veľký zástup jeho učeníkov a veľké množstvo ľudu z celej Judey i z Jeruzalema aj z týrskeho a sidonského pobrežia. Prišli ho počúvať a dať sa uzdraviť zo svojich neduhov. A ozdraveli aj tí, ktorých trápili nečistí duchovia. A každý zo zástupu sa usiloval dotknúť sa ho, lebo vychádzala z neho sila a uzdravovala všetkých.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 11. 9. 2018 9:24)

Súhlasím s textom, ale menej veriaci a hlavne neveriaci očakávajú, že budeme lepší ako oni, a ešte vyššie nároky majú na kňazov a ešte vyššie na klérus a to sa Bohužiaľ nedeje. Je na to dostatočnou odpoveďou, že všetci sme len hriešni ľudia?