Jdi na obsah Jdi na menu

Kríž

14. 9. 2014

Keď som raz prechádzal úzkymi uličkami Neapola, všimol som si v jednej z nich maličký oltárik, na ktorom horeli sviece. Zo zvedavosti som sa priblížil k tomu miestu. Všimol som si, že sviece sú z pravého vosku a boli tam aj živé kvety. Nad tzv. oltárom bol zavesený obraz. Na prvý pohľad sa zdalo, že daný obraz bol prázdny. Potom som si všimol nápis pod obrazom: Il Capello di Maradona - Maradonov vlas. Naozaj, medzi sklom a červeným pozadím som nakoniec našiel niečo ako vlas. 

Na prvý pohľad blbosť. Na druhej strane je prirodzené, že ľudia stavajú monumenty a pamätníky na udalosti, ktoré zmenili ich život. Či už v pozitívnom alebo negatívnom slova. A je choré, ak by sme my boli ochotní zničiť to, čo bolo blízke našim rodičom. Pred čím dokázali pokľaknúť, vzdať úctu zložením klobúka, či v tichej modlitbe prejsť okolo. Tu už hovorím o kríži, ktorý chce dnešná doba zvesiť, odstrániť. Myslím, že všetci ešte máme v pamäti moment, keď v roku 2003 súd v Štrasburgu rozhodol, že v talianskych školách nesmú vysieť kríže. Nie je problém, že by sme my kresťania nemohli zložiť kríže zo stien. Naša viera nestojí na tom, či budú na každom rohu rozvešané kríže, či na krku každého kresťana bude 20 centimetrový pektorál. 

kriz.jpg

Potrebujeme mať pred sebou symbol, ktorý by nám pripomínal pravdu o nás ľuďoch. Kto sme, kam smerujeme a odkiaľ pochádza naša veľkosť. Ale zároveň nám pripomína pravdu o Bohu, jeho lásku voči stvoreniu. 

Práve kríž je pre mňa symbolom tento pravdy. Hovorí nám o stretnutí na dvoch rozmerov, ktoré symbolizujú dva kusy dreva samotného kríža. Jeden kus vertikálny a druhý horizontálny.
Ten vertikálny môže symbolizovať stretnutie medzi Bohom a človekom. Boh, ktorý odpúšťa a ktorý prejavuje svoju lásku voči človeku. A človek, ktorý skrze milosť pochádzajúcu z kríža, je schopný byť partnerov v dialógu, schopný spoznávať Boha a milovať Boha.
Ten horizontálny kus dreva z kríža nám môže symbolizovať stretnutie človeka s človekom pod krížom. Skrze milosť pochádzajúcu z kríža je daná človeku schopnosť milovať blížneho, ale aj nepriateľa. Takto sme schopní stretnúť blížneho. Napr. prečo dvaja nahnevaní ľudia na seba kričia, keď sú od seba vzdialení na jeden-dva metre. Musia na seba kričať? Totiž ich srdcia sú vzdialené a pre prekonanie tejto vzdialenosti musia kričať. Kristus skrze kríž prekonáva túto vzdialenosť, ktorú vytvoril hriech a egoizmus človeka. Takto môže človek hľadieť na blížneho a nie len seba.

Pri istej príležitosti Svätý Otec Benedikt XVI. povedal: “Cirkev prijala poslanie, aby ukázala všetkým tvár Boha, ktorý miluje a ktorá sa prejavila v Kristovi.” Je teda úlohou kresťanov to ukázať ľuďom hľadajúcim pravdu. Čudujem sa ateistom alebo inovercom, že bojujú proti tomuto krížu. Pre nás kresťanov je pripomienkou a výzvou k neustálej láske. Výzva k prinášaniu dobra aj tým, ktorí proti nemu bojujú.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář