Jdi na obsah Jdi na menu

Pamätať podstatné

22. 9. 2017

http://www.cliccascienze.it/files/memo.jpgSpomínam si, že učitelia na strednej škole a na univerzite nám často opakovali známu vetu: “Repetitio est mater studiorum!”, t.j. “Opakovanie je matka múdrosti (vedy)!” Poznáme to veľmi dobre, ako je naša pamäť slabá. Ako je potrebné sa neustále vraciať k podstatným veciam.

To platí aj pre život viery. Učeník si musí pripomínať podstatu. Niečo, čo robí aj Lukáš-evanjelista v prvej vete ôsmej kapitoly. Pripomína čitateľovi esenciálnu podstatu Ježišovej činnosti: “Ježiš chodil po mestách a dedinách, kázal a hlásal evanjelium o Božom kráľovstve a s ním Dvanásti.”

Toto jeho hlásanie prinášalo konkrétne ovocie - uzdravenie ľudí, ktorí následne neváhali a nasledovalo ho. To isté sa stane s každým, kto prijíma Kristovo slovo do svojho života. Ono rastie v jeho srdci a následne sa stáva hnacím motorom pri každodennom rozhodovaní. Prijaté slovo začína postupne prežívať.
 

Lk 8,1-3: Ježiš chodil po mestách a dedinách, kázal a hlásal evanjelium o Božom kráľovstve a s ním Dvanásti a niektoré ženy, ktoré uzdravil od zlých duchov a z chorôb: Mária, zvaná Magdaléna, z ktorej vyšlo sedem zlých duchov, Jana, žena Herodesovho správcu Chúzu, Zuzana a mnohé iné, ktoré im vypomáhali zo svojich prostriedkov.

Myšlienka na záver: Americký spisovateľ a esejista Jonathan Safran Foer napísal: “Židia majú šesť zmyslov - hmat, chuť, zrak, čuch, sluch … a pamäť. Keď Žid uvidí niečo, napr. ihlu, položí si otázku: Čo mi tá ihla pripomína?” Možno niečo, čo by malo byť tiež súčasťou života kresťana.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář