Jdi na obsah Jdi na menu

Kuchár alebo degustátor

16. 9. 2015

http://piattoforte.tiscali.it/fileadmin/_processed_/csm_cuoco-deZastavili ste sa nad tým, koľko času strávime nad lamentovaním a kritizovaním druhých? Ich postoje, ich hodnoty, ich správanie, ich skutky? Niekedy sa sami strácame v tom, čo je vlastne našou úlohou. Zároveň, ak by sme svoju energiu a statky, ktoré investujeme do lamentovania a kritiky, investovali do kreatívnej tvorby, náš život by asi vyzeral celkom ináč.

Potom ako Ježiš zjavuje seba a svoju úlohu, vysvetľuje aj úlohu svojho predchodcu, ktorého poslal Boh. Prijať alebo odmietnuť pozvanie Jána Krstiteľa ku konverzii znamená, začleniť sa alebo zostať mimo Dejín spásy, ktoré započali Abrahámom a napĺňajú sa Ježišom. Dôležitosť osoby Jána Krstiteľa v dejinách Izraela definuje týmito slovami: “…to o ňom je napísané: »Hľa, posielam svojho posla pred tvojou tvárou a on pripraví cestu pred tebou.«”.
Dnešné slová sú lamentovaním nad vlastnou generáciou, ktorá neprijíma túto Božiu hru. Jeho súčasníci odmietajú pozvanie ku konverzii, pretože sa považujú za spravodlivých. Neprijímajú ani pozvanie ku svadobnej hostine, pretože sa považujú za sebe-postačujúcich. Naopak pohania a hriešnici prijímajú tak pozvanie ku konverzii ako aj na Božiu hostinu. Kto je schopný prijať Jána Krstiteľa je pripravený prijať aj Ježiša. Naopak, stavajú sa do pozície kritikov a hodnotiacich udalostí, ktoré sa odohrávajú okolo nich, a ktoré pripravil Boh. A tak sa Ježiš prihovára k tým, ktorí vyšli na “púšť”, kde je možné stretnúť Boha. Prichádzajú z duchovnej prázdnoty, ale rozpoznali vlastný hriech, prijímajú pozvanie ku obráteniu a v tejto otvorenosti sú pripravení prijať pozvanie na Božiu hostinu.

Človek stojí neustále pred rozhodnutím: byť tvorivým kuchárom alebo kritickým degustátorom? To platí tak v každodennosti, ako aj v živote viery. Neustále platí: “No múdrosť ospravedlňujú všetky jej deti.” Pravú Múdrosť (pre Lukáša je to Boží plán spásy) rozpoznajú ako spravodlivú len tí, ktorí skrze obrátenie (konverziu - milosrdenstvo) zakúsia Božiu lásku. Teda len tí, ktorí sa otvoria Jánovej výzve, aby následne sa stali súčasťou Božích dejín spásy. Nezostaňme mimo plánu, ktorý nám pripravil Boh. To je tá najpodstatnejšia výzva, ktorú počúvame od súčasného Svätého Otca: prijať Božie milosrdenstvo.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Lamentovanie

Lk 7,31-35: Ježiš povedal zástupom: „Komuže prirovnám ľudí tohto pokolenia? Komu sú podobní? Podobajú sa deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú jedno na druhé: ‚Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste.‘ Prišiel Ján Krstiteľ, nejedol chlieb a nepil víno, a hovoríte: ‚Je posadnutý zlým duchom.‘ Prišiel Syn človeka, je a pije, a hovoríte: ‚Hľa, pažravec a pijan, priateľ mýtnikov a hriešnikov!‘ No múdrosť ospravedlňujú všetky jej deti.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář