Jdi na obsah Jdi na menu

Dar

18. 9. 2014

Udalosť, ktorú sme čítali včera, Ježiš zakončil slovami: “Ale Múdrosť bola rozpoznaná ako spravodlivá všetkými svojimi deťmi.” Dnešný text evanjelia vysvetľuje, čo to znamená byť oslovený Múdrosťou. Teda rozoznať neskutočný dar prítomnosti Ježiša Krista.

http://www.agriturismoilquarto.it/pacchetto-regalo/

Očakáva sa, že čím väčší dar človek dostane, tým väčšia bude jeho vďačnosť. Aj keď v tomto som dosť pesimista, ak sa to týka hmotných darov. Aj preto máme na Slovensku ľudovú múdrosť: Za dobrotu na žobrotu. Takýto postoj je viditeľný skôr pri duchovných darov, ktoré prijímame od ľudí a od Boha. Duchovný dar totiž vyjadruje výšku múdrosti darujúcej osoby ale aj obdarovaného. Je jednoduché pripraviť hmotný dar, čo už nemožno povedať o duchovnom. Duchovný dar často nie je tak jednoducho prijatý. Skúste obdarovať pubertiaka moderným smartphonom alebo ho obdarovať sv. omšou či duchovnou kyticou. Čo bude pre neho bližšie?

Ježišova prítomnosť prináša neskutočný dar. Dar Božej lásky, blízkosti ale i odpustenie. Nie všetci ľudia sú schopní ho prijať. Farizej Šimon, aj keď prijme Ježiša do svojho domu, nevidí plnosť Ježišovho daru. Na druhej strane je tu žena, ktorá pozná hodnotu Ježišovej prítomnosti. A je následne obdarovaná milosťou odpustenia.

Prosme o schopnosť prijímať duchovné dary a byť za ne vďační. A hlavne pozerať na svoj život ako na okamihy, v ktorých nás Boh neustále obdaruváva novými a novými darmi.

 

Lk 7,36-50: Ktorýsi farizej pozval Ježiša, aby s ním jedol. On vošiel do farizejovho domu a sadol si k stolu. V meste bola istá žena, hriešnica. Keď sa dozvedela, že je hosťom vo farizejovom dome, priniesla alabastrovú nádobu s voňavým olejom, s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom. Keď to videl farizej, ktorý ho pozval, povedal si v duchu: „Keby tento bol prorokom, vedel by, kto a aká je to žena, čo sa ho dotýka, že je to hriešnica.“ Ježiš mu vravel: „Šimon, mám ti niečo povedať.“ On odvetil: „Povedz, Učiteľ!“ „Istý veriteľ mal dvoch dlžníkov. Jeden dlhoval päťsto denárov, druhý päťdesiat. Keďže nemali skadiaľ dlžobu splatiť, odpustil ju obidvom. Ktorý z nich ho bude mať radšej?“ Šimon odpovedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil.“ On mu povedal: „Správne usudzuješ.“ Potom sa obrátil k žene a Šimonovi povedal: „Vidíš túto ženu? Vošiel som do tvojho domu, a nedal si mi vodu na nohy. Ale ona slzami zmáčala moje nohy a svojimi vlasmi ich poutierala. Nepobozkal si ma. Ale ona odvtedy, ako som vošiel, neprestala mi nohy bozkávať. Hlavu si mi olejom nepomazal. Ona mi voňavým olejom nohy natrela. Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje.“ A jej povedal: „Tvoje hriechy sú odpustené.“ Vtedy tí, čo s ním stolovali, začali si hovoriť: „Ktože je to, že aj hriechy odpúšťa?“ On však povedal žene: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář