Jdi na obsah Jdi na menu

Tri piliere života

17. 9. 2015

dsc_3420.jpgPravidelne sa zamýšľam nad realitou, prečo je tak ťažké odpustiť? Radi by sme zabudli, odpustili, zanechali to, čo nám bráni vstúpiť do slobodného a radostného vzťahu naplneného opravdivou láskou. Čo nám chýba k tomuto kroku?

Dnešný úryvok nám prináša určitú konkrétnu odpoveď. Hovorí o prepojení medzi odpustením a láskou skrze udalosť z Ježišovho života a jeho podobenstvo. Na prvý pohľad sa môže zdať, že láska je odpustením (na Ježišovu otázku: “Ktorý z nich ho bude mať radšej?“, farizej Šimon odpovedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil.“), ale stojí aj za povšimnutie, že láska je aj dôvodom odpustenia (keď Ježiš potvrdzuje: “Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje.”). Ježiš jasne potvrdzuje, že: Láska je efektom i kauzou odpustenia. Ako prítomná žena, tak každý človek: Nakoľko jej bolo odpustené, miluje. Jej láska je zároveň jej odpoveďou na prijaté odpustenie. Súčasne ona miluje a tak je otvorená na prijatie odpustenia. Láska a odpustenie sa navzájom vyživujú. Ale Ježiš ide ešte ďalej, keď hovorí: “Tvoja viera ťa zachránila.” Totiž práve viera je základom odpustenia a lásky.

Mnohí - aj kresťania - žijú v tragickej situácii: zatrpknutosti a uzavretosti, pretože im nebolo odpustené. Aj keď vyznali a oľutovali svoj hriech (aj v sviatosti zmierenia), majú neustále nutkanie ho predostrieť znova a znova. Svedectvo jednej ženy približuje tento stav. Ešte za mlada išla na potrat (nemýľme sa, môžu to byť omnoho menše hriechy). Zničilo jej to celý citový a duchovný život. Jediné riešenie, potom čo vystriedala mnohých psychológov, bolo Božie odpustenie. Napriek úprimnej spovedi, neustále sa vracala k tomuto hriechu. Pri jednej spovedi, jej kňaz povedal: “Verte, Božie milosrdenstvo je väčšie a mocnejšie ako Váš hriech.” Vtedy si uvedomila, že jej najväčším problémom bola viera: Viera, že Boh jej môže odpustiť. Viera, že Božie spásne dielo je väčšie ako jej hriech.
Kresťanský život je postavený na troch pilieroch: viera, odpustenie a láska. Idú ruka v ruke a sú to tri skutočnosti, ktoré robia z človeka slobodnú bytosť.

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Dar.

Lk 7,36-50: Ktorýsi farizej pozval Ježiša, aby s ním jedol. On vošiel do farizejovho domu a sadol si k stolu. V meste bola istá žena, hriešnica. Keď sa dozvedela, že je hosťom vo farizejovom dome, priniesla alabastrovú nádobu s voňavým olejom, s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom. Keď to videl farizej, ktorý ho pozval, povedal si v duchu: „Keby tento bol prorokom, vedel by, kto a aká je to žena, čo sa ho dotýka, že je to hriešnica.“ Ježiš mu vravel: „Šimon, mám ti niečo povedať.“ On odvetil: „Povedz, Učiteľ!“ „Istý veriteľ mal dvoch dlžníkov. Jeden dlhoval päťsto denárov, druhý päťdesiat. Keďže nemali skadiaľ dlžobu splatiť, odpustil ju obidvom. Ktorý z nich ho bude mať radšej?“ Šimon odpovedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil.“ On mu povedal: „Správne usudzuješ.“ Potom sa obrátil k žene a Šimonovi povedal: „Vidíš túto ženu? Vošiel som do tvojho domu, a nedal si mi vodu na nohy. Ale ona slzami zmáčala moje nohy a svojimi vlasmi ich poutierala. Nepobozkal si ma. Ale ona odvtedy, ako som vošiel, neprestala mi nohy bozkávať. Hlavu si mi olejom nepomazal. Ona mi voňavým olejom nohy natrela. Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje.“ A jej povedal: „Tvoje hriechy sú odpustené.“ Vtedy tí, čo s ním stolovali, začali si hovoriť: „Ktože je to, že aj hriechy odpúšťa?“ On však povedal žene: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 20. 9. 2015 5:58)

Odpustiť a zabudnúť dokáže len Boh.

Človek dokáže odpustiť, ale nie zabudnúť.

Najľahšie pre človeka je odpustiť druhému - njaťažšie - odpustiť sám sebe.