Jdi na obsah Jdi na menu

Boh sa ma dotkol

20. 9. 2018

https://i1.wp.com/quanticmagazine.com/wp-content/uploads/2014/02Koľkokrát sme sa na vlastnej koži presvedčili, aký je dôležitý dotyk iného človeka. Napríklad matkino pohladenie pri nejakom zranení; otcovo podšťuchnutie, ktorým nás povzbudil, aby sme s odvahou vykročili; ruka priateľa na ramene v stresovej situácii… Ale i sila dotyku človeka, ktorý potrebuje pomoc.

Neprehovorí ani slovo a predsa hľadá spôsob, ako prejaviť lásku prítomnému Kristovi. Takto môžeme charakterizovať správanie ženy v dome farizeja Simona. Používa to, čo je jej najdrahšie: nardový olej, slzy, vlasy a dotyk. Jej láskavé gestá pretvoria hostinu u farizeja na stôl Božieho milosrdenstva. Ježiš neodmieta tento dotyk “hriešnice”, aby sa následne mohol dotknúť jej srdca: "Tvoje hriechy sú odpustené."

Svojím správaním vyjaví, ako prežívať vieru v Boha. Tá viera, ktorá postaví ženu znovu na nohy. Sám Ježiš hovorí o jej správaní: "Tvoja viera ťa zachránila.” Toto správanie ženy pozýva i nás, aby sme prežívali hlbokú vieru. Ako? Tak, ako táto žena: dotýka sa Boha a prejavuje vďačnosť voči tomu, ktorý nás miloval do večnosti. Následne môže povedať: Boh sa ma dotkol.

 

Lk 7,36-50: Ktorýsi farizej pozval Ježiša, aby s ním jedol. On vošiel do farizejovho domu a sadol si k stolu. V meste bola istá žena, hriešnica. Keď sa dozvedela, že je hosťom vo farizejovom dome, priniesla alabastrovú nádobu s voňavým olejom, s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom. Keď to videl farizej, ktorý ho pozval, povedal si v duchu: „Keby tento bol prorokom, vedel by, kto a aká je to žena, čo sa ho dotýka, že je to hriešnica.“ Ježiš mu vravel: „Šimon, mám ti niečo povedať.“ On odvetil: „Povedz, Učiteľ!“ „Istý veriteľ mal dvoch dlžníkov. Jeden dlhoval päťsto denárov, druhý päťdesiat. Keďže nemali skadiaľ dlžobu splatiť, odpustil ju obidvom. Ktorý z nich ho bude mať radšej?“ Šimon odpovedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil.“ On mu povedal: „Správne usudzuješ.“ Potom sa obrátil k žene a Šimonovi povedal: „Vidíš túto ženu? Vošiel som do tvojho domu, a nedal si mi vodu na nohy. Ale ona slzami zmáčala moje nohy a svojimi vlasmi ich poutierala. Nepobozkal si ma. Ale ona odvtedy, ako som vošiel, neprestala mi nohy bozkávať. Hlavu si mi olejom nepomazal. Ona mi voňavým olejom nohy natrela. Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje.“ A jej povedal: „Tvoje hriechy sú odpustené.“ Vtedy tí, čo s ním stolovali, začali si hovoriť: „Ktože je to, že aj hriechy odpúšťa?“ On však povedal žene: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář