Jdi na obsah Jdi na menu

Zlúpal som cibuľu

26. 9. 2014

Koľkokrát som vo svojom kňazskom živote dostal otázku: “otče, toto alebo ono je hriech? keď takto konám, konám zlo? Často mi príde situácia, kedy ani na prednáškach morálnej teológie sme nedostali jasnú odpoveď na niektoré kázusy. Nechcem sa vyhovárať na súčasnú dobu, ale myslenie a filozofia dnešnej dobe nenapomáha zaujať jasné stanoviská ku mnohým otázkam. Chýba nadšenie ku zaujatiu jasného postoja. Vytvára sa priestor spochybňovania všetkého.

Aj preto je obdivuhodné ako Peter, stojaci pred Kristom, jasne a striktne odpovedá na otázku samotného Ježiša: “A vy ma za koho pokladáte?” Mohli by sme alibisticky hodnotiť Petrovu odpoveď: “Za Božieho Mesiáša”, ale on mal Krista priamo pred sebou. Počul ho hovoriť, videl ho konať, dokonca zažil na sebe Kristovu moc. To ale zažili aj Nazaretčania, ktorí ho chceli ukameňovať.

http://www.wellbeing.com.au/newsdetail/In-praise-of-onion-skin_0

Nenechajme nezodpovedanú otázku, ktorú kladie aj nám sám Ježiš: “Za koho ma pokladáš ty?” Urobme to podobne ako s cibuľou, z ktorej musíme zlúpať vrchné vrstvy, aby sme sa dostali k jadru. Vráťme sa k základnému zdroju pre poznanie Ježiša - Sv. Písmo a tradícia Cirkvi. Oni uchovávajú verne “bohatstvo” viery. Otázky a pochybnosti nemôžu nám prinášať strach. Hľadajme pravdu tam, kde bola zjavená. Môžme si byť istí, že Slová Života nám dajú správne odpovede na dôležité otázky. Aj odpoveď na otázku: “Za koho ma pokladáš ty?”

 

Lk 9,18-22: Keď sa Ježiš osamote modlil a boli s ním učeníci, opýtal sa ich: „Za koho ma pokladajú zástupy?“ Oni mu odpovedali: „Za Jána Krstiteľa, iní za Eliáša a iní hovoria, že vstal z mŕtvych jeden z dávnych prorokov.“ „A vy ma za koho pokladáte?“, opýtal sa ich. Odpovedal Peter: „Za Božieho Mesiáša.“ Ale on im dôrazne prikázal, že to nesmú nikomu povedať, a dodal: „Syn človeka musí mnoho trpieť, starší, veľkňazi a zákonníci ho zavrhnú, zabijú ho, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář