Jdi na obsah Jdi na menu

Nezastavené Slovo

25. 9. 2015

http://www.tremalzo.info/trekking.jpgVčerajším úvodom k zamysleniu som nechcel nikomu zobrať entuziazmus alebo túžbu po selfie so Svätým Otcom Františkom. Môže to byť opravdivá túžba po zvečnení stretnutia sa s inkarnovaným ideálom, ktorý Svätý Otec neustále predstavuje. Ako to vyjadril jeden môj známy (môžem povedať priateľ, ktorého som ešte osobne nestretol): “Neberte chlieb deťom. Selfie s pápežom môže byť začiatkom. Nie teda pre Vás, ale pre mnohých hej.” Osobne by som povedal, že môže byť čokoládou, ktorá nadchne, dodá energie, ale môže aj pokaziť žalúdok. Mal pravdu, stretnutie môže byť začiatkom a selfie pripomienkou na toto stretnutie.

Nie len Herodes sa túžil stretnúť s Ježišom. Nie len on sa pýtal: “Kto teda je ten, čo o ňom počúvam také veci?” Aj mnohí iní si dávali túto otázku: čo si majú myslieť o tomto stolárovi z Nazaretu, ktorý sa správa ako prorok? Ponúkajú rôzne odpovede a názory, ktoré však vedú k jedinému výsledku: ohlasovanie Jána Krstiteľa pokračuje a proroctvo znovu dodáva novú chuť do života viery v Izraelskom národe. Herodes nezastavil Slovo prichádzajúce od Boha. Neustále sa šíri a nadchýna srdcia ľudí.

Ale je dostačujúci tento obdiv voči Učiteľovi? Je potrebné vrhúť sa v ústrety hlbšej otázke: Kto je pre mňa Kristus, ktorého obdivujem? Asi tu nebudú stačiť katechizmové odpovede, ktoré sme sa za mlada naučili. Asi tá “čokoláda pre deti” nebude stačiť. Bude tu potrebné svedectvo nášho každodenného spoločenstva s ním. Totiž on nechce zostať jednoduchou nostalgiou alebo túžbou. Ani len nevyriešiteľným tajomstvom v našom živote. Chce byť pravý “Boh s nami”. A verte, mnohí po stáročia spoznávajú, že to nie je obyčajné klišé. Je to život preplnený stále novými výzvami, ktoré mnohých iritujú.

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Zlúpal som cibuľu (2014).

Lk 9,18-22: Keď sa Ježiš osamote modlil a boli s ním učeníci, opýtal sa ich: „Za koho ma pokladajú zástupy?“ Oni mu odpovedali: „Za Jána Krstiteľa, iní za Eliáša a iní hovoria, že vstal z mŕtvych jeden z dávnych prorokov.“ „A vy ma za koho pokladáte?“, opýtal sa ich. Odpovedal Peter: „Za Božieho Mesiáša.“ Ale on im dôrazne prikázal, že to nesmú nikomu povedať, a dodal: „Syn človeka musí mnoho trpieť, starší, veľkňazi a zákonníci ho zavrhnú, zabijú ho, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář