Jdi na obsah Jdi na menu

Svätá nevedomosť

26. 9. 2015

http://www.robertamarzola.it/wp-content/uploads/2013/12/crisi-opJeden z najvýznamnejších politikov 19. storočia, zakladateľ Nemecka a jeho prvý spolkový kancelár Otto von Bismarck vyjadril: “Ľudia budú lepšie spať, ak nebudú vedieť, ako sa robia pre nich klobásy a politika.” Lepšie nevedieť pozadie, aby bol človek kľudný. Aj v bežnej komunikácii občas zaznieva konštatovanie: “svätá nevedomosť”, ktoré potvrdzuje výhodnosť hlbšej neznalosti reálnych skutočností. Človeka potom netrápi niečo a nie je zodpovedný za niečo, o čom nemal poznanie.

Ľudia obdivujú Krista pre jeho úspech. Počnúc Herodesom cez zástupy, mnohí túžia ho stretnúť. Obdivujú veľkého Učiteľa, ale ako sa zdá mnohí zostávajú hluchí pred jeho Slovom a slepí zoči-voči jeho pravým významom. Lepšie zostať v stave zdanlivého poznania, ako ho neustále prehlbovať a ísť k podstate. Keď sa začína meniť obsah, zostávajú vzdialení. Keď sa už viac nehovorí o zázrakoch a nasýtených zástupoch, ale o kríži, utrpení, smrti, zrazu poslucháčov niet. Ale Kristus chce, aby učeníci poznali a pochopili pravý význam jeho misie. Mesiáš neprišiel získavať aplauzy a súhlas, ale dať svoj život za mnohých. Veľmi dobre vie, čo ho čaká. Je to kríž, ktorý je prechodom ku pravej sláve pri Otcovi. Ktorý však je škandálom aj pre vlastných učeníkov.

Verme či nie, manifestácia veľkosti Božieho diela a slávy nevedie k obráteniu. Život a svedectvo mnohých svätých nás učí, že k pravému obráteniu vedie pokorné státie pod krížom a meditácia o tajomstve odohrávajúcom sa predo mnou na Kalvárii. Ale načo riskovať vlastné obrátenie pri otázkach: “kto a prečo to vysí nahý na tom kríži?” Veď život v svätej nevedomosti je jednoduchší a pokojnejší. Môžme mať strach z poznania (ono totiž nutne vedie ku zmene), ale Vzkriesený Kristus nám darúvava silu Ducha, aby sme svoje obrátenie vedeli aj realizovať.

 

Lk 9,43b-45: Keď sa všetci divili všetkému, čo Ježiš robil, povedal svojim učeníkom: „Dobre počúvajte a zapamätajte si, čo vám poviem: Syn človeka bude vydaný do rúk ľudí.“ Lenže oni nechápali toto slovo. Bolo im zahalené, aby mu nerozumeli, ale báli sa ho opýtať na to slovo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář