Jdi na obsah Jdi na menu

Organizácia

24. 9. 2014

Pred nejakým časom chodila relácia v televízii, kde pomáhali rodinám usporiadať a organizovať si svoje výdavky. Ekonóm zobral všetky bločky a faktúry a ich prekontroloval. Potom rodine poukázal na priestor, kde môžu ušetriť, kde investovať a načo si dávať pozor pri míňaní peňazí. Nie len táto relácia ale aj iné projekty ukazujú, ako k dnešnej dobe patrí organizácia, plánovanie a usporiadanie. Aj keď paradoxne pri tej snahe je tu stále viac a viac chaosu a neporiadku.

http://www.empowercs.com.au/blog/2012/01/a-guide-to-planning-you

V dnešnom evanjeliu čítame ako Kristus posielam učeníkov ohlasovať. Zdá sa, že sa vôbec nezaujíma o nejaké plánovanie alebo organizáciu. Akoby povedal: Zvoľte si a choďte. Nestarajte sa o veci tohto sveta. Hľadajte Božie kráľovstvo a ohlasujte Slovo Božie. Všetko ostatné pre naplnenie tohto cieľa vám bude dané v pravý čas.

Môžeme sa sa pýtať: platia tieto slová len pre misionárov, kňazov rehoľníkov? Ak prijmeme výzvu byť kresťanmi, stávame sa jeho učeníkmi, ktorých on posiela. Prílišná organizácia časných vecí nám zoberie nadšenie pre radosť duchovných. Napríklad organizácia života mladých: skončím školu, treba zarobiť na auto, dom, výbavu do domu, nejaká kariéra (už tu môžeme zabúdať na povolanie stať sa manželkou-manželom, matkou-otcom), začíname sa obhliadať po nejakých partneroch a znova začína organizovania: tento nie, lebo… potom skúšame, nejaké to dieťa a zasa tie svetské starosti. Ten najpodstatnejší krok zostal na konci (ak budú financie alebo čas). Radšej bez Božieho požehnania.
Skúsme to obrátiť na ruby, podľa Kristových slov. Najprv rozhodnutie ísť, potom vykročiť a začať konať. zahľadení na Boha a v konaní (učeník kráča a je činný) príde v pravý čas aj Božia starostlivosť o učeníka.

 

Lk 9,1-6: Ježiš zvolal Dvanástich a dal im silu i moc nad všetkými zlými duchmi a liečiť neduhy. Potom ich poslal hlásať Božie kráľovstvo a uzdravovať chorých. A povedal im: „Na cestu si neberte nič: ani palicu ani kapsu ani chlieb ani peniaze, ani dvoje šiat nemajte. Keď vojdete do niektorého domu, ostaňte tam a odtiaľ vychádzajte. Ale keby vás niekde neprijali, odíďte z toho mesta a straste si prach z nôh na svedectvo proti nim.“ Oni šli, chodili po dedinách, všade hlásali evanjelium a uzdravovali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

?????????

(Matulay, 25. 9. 2014 8:25)

Súhlasím, ale to si vyžaduje dobrú kresťanskú výchovu detí, čo by som ja tiež obrátil, čiže dobrú kresťanskú výchovu rodičov - a tá sa nedeje - predmanželské pohovory so snúbencami ako vieme jednak snúbenci odmietajú, a jednak neviem, či majú kňazi túto tému vo svojom portfóliu - možno by čiastočným riešením bolo dávať im takéto texty do ruky, možno by to prečítali.