Jdi na obsah Jdi na menu

Dar moci

http://www.napolitan.it/wp-content/uploads/2015/10/potere2R375_2Mnohí psychológovia a psychiatri sa pokúsili odpovedať na otázku: Aká je najhlbšia motivácia pre človeka? Ich odpovede boli rôzne: potreba sexu (Freud), túžba po moci (Adler), zhodenie zodpovednosti (Skinner) či iné… Asi najčastejšou motiváciou bola práve túžba po moci.

Dokonca aj v dnešnom evanjeliu čítame ako aj “Ježiš zvolal Dvanástich a dal im silu i moc…” Ale táto sila neslúži na utláčanie, prinútenie či manipuláciu. Pomocou nej, Dvanásti dostávajú schopnosť odstrániť temnú stránku vo vnútri človeka. Tú zlú časť, ktorá prežíva v každom človeku. Spolu s touto misiou sú povolaní hlásať radostnú zvesť evanjelia.

Toto tejto úlohe “slúži” Cirkev: Hlásať Krista a uzdravovať človeka. Aj preto, každá sviatosť nesie v sebe ohlasovanie radostnej zvesti a odovzdanie neviditeľnej Božej milosti. Priestor pre Božie Slovo a priestor uzdravenia. Žiaden kňaz, žiaden rehoľník i laik nemôže sa zriecť z tohto poverenia. Objavme charakter tejto Kristom odovzdanej moci v našom každodennom živote.

 

Lk 9,1-6: Ježiš zvolal Dvanástich a dal im silu i moc nad všetkými zlými duchmi a liečiť neduhy. Potom ich poslal hlásať Božie kráľovstvo a uzdravovať chorých. A povedal im: „Na cestu si neberte nič: ani palicu ani kapsu ani chlieb ani peniaze, ani dvoje šiat nemajte. Keď vojdete do niektorého domu, ostaňte tam a odtiaľ vychádzajte. Ale keby vás niekde neprijali, odíďte z toho mesta a straste si prach z nôh na svedectvo proti nim.“ Oni šli, chodili po dedinách, všade hlásali evanjelium a uzdravovali.

images-4.jpegMyšlienka na záver z pera Pápeža Františeka: “Skutočná moc je služba.”

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 28. 9. 2017 8:39)

Zdá sa, že všetky sociálne javy majú dve sú škálami, čiže aj moc - na druhej strane bezmocnosť, okrem toho všetky majú svoju kladnú i zápornú stránku - využívanie moci pre dobro ostatných - zneužívanie moci - trápenie ostatných. Apokalyptická stránka kresťanstva obsahuje predpoklad takej prevahy zla, že bude musieť prísť koniec. Boha za to neviňme, on nás nestvoril ako sluhov, ani otrokov, dal nám slobodnú vôľu konať dobro i zlo. Kto si čo vybral, tak dopadne pri súde - súdené nebude ľudstvo - súdení budeme každý osobitne.

Re: Komentár

(Dominik, 28. 9. 2017 15:57)

:-)