Jdi na obsah Jdi na menu

Zvedavosť

25. 9. 2014

Zvedavosť je veľmi silná v živote každého človeka. Všetci chceme poznať novosti a nechceme byť neinformovaní udalosťami, ktoré sa odohrávajú vo svete. Ak sa odohrá niečo zvláštne na ceste, hneď sa tam zgrupuje množstvo ľudí. Chcú vedieť, čo sa na tom mieste udialo.

http://www.sushit.net/category/senza-categoria/page/33/

Preto nie je vôbec čudné, že aj Herodes je zvedavý na Ježiša, keď sa dopočul o jeho moci a skutkoch. Preto túžil vidieť ho. To bolo pre neho nepríjemné - bol predsa kráľom, ktorý by ponížil seba samého a čiastočne týmto skutkom aj uznal Kristovu výnimočnosť.
Skôr je tu otázka: Čo je motívom tejto zvedavosti kráľa Herodesa? Prečo sa zaujíma o chudobného rabína? Keď sa pozrieme na život a rozhodnutia Herodesa, neustále hľadal sám seba a svoju moc. Bol schopný odstrániť každého, kto by mu siahol na jeho zámery. Ľudské kráľovstvo je postavené na túžbe tela, moci, peňazí.

Rastie tu otázka pre nás: prečo hľadáme Krista? Radi počúvame jeho slová pravdy? Aj Herodes rád počúval pravdu od Jána Krstiteľa. Chceme sa mu pokloniť, vzdať mu úctu? Aj Herodes (otec tohto kráľa) sa mu chcel pokloniť. Presvedčiť sa o jeho moci a schopnostiach Boha? Aj Herodes ho chcel vidieť? Prijať nejakú milosť či silu od Krista? Aj Herodes po tom túžil.
Položme si seriózne túto otázku: Prečo hľadám Krista? Prečo túžim sa stretnúť s Kristom?

 

Lk 9,7-9: Tetrarcha Herodes počul o všetkom, čo sa dialo, a bol v rozpakoch, lebo niektorí hovorili: „Ján vstal z mŕtvych,“ iní: „Zjavil sa Eliáš,“ zasa iní: „Vstal z mŕtvych jeden z dávnych prorokov.“ A Herodes vravel: „Jána som dal ja sťať. Kto teda je ten, čo o ňom počúvam také veci?“ A chcel ho vidieť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žiadny

(Matulay, 25. 9. 2014 19:33)

Dobrá otázka, odpoveď nemám, a myslím si že ju nemajú mnohí,

budem sa musieť zamyslieť. Napr.:

Ak je Kristus cesta a na jej konci spása, tak by tomohlo stačiť, alebo je to

príliš pragmatické?