Jdi na obsah Jdi na menu

Stretnutie

24. 9. 2015

http://www.psicosociodramma.it/images/Incontro.jpgPo ročnom pobyte v Ríme na štúdiách, pri návrate na Slovensko v lete, som dostával často otázku: “A stretol si už Pápeža?” Môžem povedať, že ho stretávam každý deň, keď zoberiem do rúk L'Osservatore romano (vatikánsky denník) a čítam jeho príhovory. Osobne som sa s ním nestretol, aj keď príležitostí za ten rok už bolo viacero. Pravdu povediac nestojím o urobenie si jednej obyčajnej selfie so Svätým Otcom, ktorú by som mohol zavesiť na Facebook. Ale pozvanie šálku kávy alebo na argentínske maté z kalabasy by som bral hneď. Totiž nie je stretnutie ako stretnutie. A sú rôzne motívy, prečo by sme sa chceli stretnúť s druhým.

Mnohí sa snažili stretnúť s Ježišom. Ich motívy boli rôzne - od osobného záujmu až po kuriózny pohľad. O tom svedčí aj túžba Herodesa, ktorý si nevie vysvetliť poslanie a aj pôvod úspechu Nazaretčana. Prenasledujú ho predstavy a krv Jána Krstiteľa, ktorú ma na rukách. Otázka je neustále aktuálna: Kto je ten, o ktorom sa hovorí? To je aj lite motív samého Herodesa - zvedavosť spojená so strachom.

Aj dnes je aktuálna otázka: Kto je ten, ktorý ešte aj dnes po 2000 rokoch víri hladinou vody v tomto “pre-racionalizovanom” svete. Ktorý nedá spať mnohým. Nenecháva na pokoji myseľ človeka rozvíri hladinu vášne pri spomenutí svojho mena. Za ktorým idú milióny a menia svoj život pre jeho ideály?
Zostáva tajomstvom pre bohatých a mocných, ale sprevádza svojou prítomnosťou chudobných a biednych. Kráľovstvá zanikajú, mocní miznú, ale Ježiš zostáva. Učeníci sú neustále požehnávaní jeho prítomnosťou. Jeho prítomnosť pretvára ich životy a upriamuje ich pohľad na opravdivú lásku. A my? Chceme ho len vidieť, alebo nechať pretvoriť náš život?

 

Ďalšie zamyslenie na tento úryvok: Zvedavosť (2014). 

Lk 9,7-9: Tetrarcha Herodes počul o všetkom, čo sa dialo, a bol v rozpakoch, lebo niektorí hovorili: „Ján vstal z mŕtvych,“ iní: „Zjavil sa Eliáš,“ zasa iní: „Vstal z mŕtvych jeden z dávnych prorokov.“ A Herodes vravel: „Jána som dal ja sťať. Kto teda je ten, čo o ňom počúvam také veci?“ A chcel ho vidieť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář