Jdi na obsah Jdi na menu

Emócie

28. 9. 2017

http://www.apebeetogether.it/backoffice/images/fa7cdfad1a5aaf837Ako ľahko odsúdime nejakú osobu, ktorá sa “previnila” v určitej oblasti, ktorá je nášmu srdcu (skôr emóciám ako rozumu) blízka. Podobný mechanizmus sa naštartuje aj pri nadchnutí nejakou osobou. Stačí, aby sa zviditeľnila konkrétna vlastnosť, a stáva sa pre nás idolom v celom svojom bytí. V týchto momentoch pochopíme, akú majú silu emócie v každodenných rozhodnutiach.

Dnešné evanjelium hovorí o túžbe Herodesa vidieť Ježiša. Mnoho sa mu donieslo o Ježišových skutkoch a slovách. Čitateľ nevie odhadnúť, či je to čistá zvedavosť, obdiv či strach? Isté je, že býval “vo veľkých rozpakoch” aj pri počúvaní Jána Krstiteľa (dokonca “ho rád počúval”). Paradoxne sa mu táto jeho túžba vyplní. Ale napriek tomu, že “sa ho mnoho vypytoval, … on (Ježiš) mu na nič neodpovedal”.

Je zaujímavé ako emócie hýbu s človekom. Umožňujú uviesť človeka do pohybu a prekonať ťažkosti či bariéry. Stať sa dobrým futbalistom a prekonať ťarchu každodenného tréningu. Prijať cudzieho človeka do života a dať bokom jeho chyby. Ale i zájsť vo svojich rozhodnutiach až za čiaru, ktorú by rozumný človek nikdy neprekročil. A preto skúsme naše túžby nechať prejsť sitom racionality. Ale nezabudnúť i objaviť čaro ponúknuté emóciami.

 

Lk 9,7-9: Tetrarcha Herodes počul o všetkom, čo sa dialo, a bol v rozpakoch, lebo niektorí hovorili: „Ján vstal z mŕtvych,“ iní: „Zjavil sa Eliáš,“ zasa iní: „Vstal z mŕtvych jeden z dávnych prorokov.“ A Herodes vravel: „Jána som dal ja sťať. Kto teda je ten, čo o ňom počúvam také veci?“ A chcel ho vidieť.

orwell.jpgMyšlienka na záver od britského novinára a spisovateľa Georga Orwella: “Jedným z účinkov tichého a civilizovaného života je vyvinúť extrémnu precitlivenosť, ktorá má sklon znechucovať všetky “primitívne” emócie. Veľkorysosť sa stáva trestuhodná ako nejaká choroba, a vďačnosť nenávidená rovnako ako samotná nevďačnosť.”

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 30. 9. 2017 9:38)

Orwellova myšlienka je pozoruhodná. Nie sme náhodou v tom štádiu, keď všetky vznešené emócie bránia zisku a tým pádom sú pre súčasnú trhovú spoločnosť založenú na zisku a peniazoch nežiadúce?

Román 1984

(Dominik, 30. 9. 2017 11:20)

Emócie bránia, aby sa prejavila kreativita človeka - teda aj jeho prínosu a zisku. Jeho román 1984 je pozoruhodný. Odporúčam prečítať.