Jdi na obsah Jdi na menu

Titul

23. 9. 2014

Keď chceme niekoho oceniť, dáme mu nejaký titul: Majstre, Superman, Úžasný, Perfektný, Najlepší a ďalší. Zväčša tieto tituly sú neosobné. Vyjadrujú síce nejaký ideál, ale nevyjadrujú vzťah. Už je lepšie ak niekomu povieme super profesor, najlepšia dcéra, perfektná mama, úžasný otec - tým vyjadríme aj vzťah, ktorý máme k danej osobe.

http://www.pianetamamma.it/pictures/20090504/altezza-mamma-salut

Ježiš svoj vzťah voči tým, ktorí počúvajú jeho Slovo a zachovávajú ho vyjadruje príbuzeneckým vzťahom. Nepoužíva žiadne atribúty ideálu či dokonalosti. Ale takúto osobu nazýva svojou mamou alebo svojimi bratmi. Nakoniec sú to najkrajšie pomenovania blízkosti a stálosti voči týmto osobám

Totiž mama nemusí dokazovať, že je matkou. Bratia a sestry nemusia dokazovať, že sú príbuzní. Matka sa stane matkou narodením dieťaťa. Už je len pozvaná prežívať naplno a v pravde svoje materstvo. Tak isto narodením do nejakej rodiny sa stávam bratom alebo sestrou pre ostatné deti svojich rodičov, už som len pozvaný-á prežívať tento súrodenecký vzťah.
Podobne je to aj s kresťanom. Boh volá k účasti na vzťahu voči nemu prostredníctvom Slova. A my-kresťania sme pozvaní ho prijať a prežívať. Oživujme toto svoje povolanie prijímaním uskutočňovaním jeho Slova.

 

Lk 8,19-21: Za Ježišom prišla jeho matka a bratia, ale pre zástup sa nemohli k nemu dostať. Oznámili mu: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú ťa vidieť.“ On im odvetil: „Mojou matkou a mojimi bratmi sú tí, čo počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář