Jdi na obsah Jdi na menu

Prijať Boha

5. 10. 2018

prijat.jpgRodina je priestor priateľstva a lásky, kde členovia si prajú navzájom dobro. Je normálne, že táto túžba pre nasmerovaní člena rodiny môže byť vyjadrená aj spôsobom: “Beda ti, ak…” Sú to klasické prorocké slová rodičov, ktoré pozývajú k prevzatiu zodpovednosti za rozhodnutia a skutky. Ide o uvedomenie si následku zlého konania. Ide o prezieravosť rodičov voči skutku, ktorý sa ešte nestal.

Takéto “Beda…” vyslovuje Ježiš na adresu bohatých miest, ktoré napriek tomu, že sa v nich dejú zázraky a je tam možné vidieť Boží dotyk, odmietajú prijať Boha. Odmietajú obrátenie srdca, bez čoho sa Božie požehnanie vytráca.
Áno, dá sa žiť bez Boha a jeho požehnania. Ale kam smeruje taký život? Môže tam byť bohatstvo, sláva, uznanie aj množstvo ľudí, ale nemusí tam byť to, čo prináša požehnanie. Bez akéhokoľvek posudzovania, mám teraz pred sebou životy dvoch hercov: slávnych, populárnych, bohatých, chválených.

Jeden je už na večnosti (Robin Williams) a druhý sa teší radostiam života (Mark Wahlberg). Prvý prinášal úsmev svetu, ktorý mu chýbal v srdci. Ten druhý v rozhovore pre Times povedal: “Byť dobrým hercom alebo dobrým producentom: to mi nepomáha k dobrému spánku alebo, aby som sa dostal do neba. Najdôležitejšou myšlienkou, kdekoľvek sa nachádzam, je byť dobrým otcom, dobrým manželom a dobrým človekom - mužom, ktorý pomáha svojmu blížnemu a dvíha svoje deti, aby sa stávali dobrými ľuďmi. Každý jeden aspekt rodinného života je radosťou.” A túto múdrosť, podľa svojho duchovného sprievodcu - katolíckeho kňaza, nachádza v každodennej návšteve chrámu. Ak nepríde na sv. omšu, tak sa zastaví aspoň na 15 minútovú modlitbu. Nehovoriac, že jeho ranná a večerná modlitba je na kolenách.

 

Lk 10,13-16: Ježiš povedal: „Beda ti, Korozain! Beda ti, Betsaida! Lebo keby sa v Týre a Sidone boli stali zázraky, ktoré sa stali u vás, dávno by boli v kajúcom rúchu sedeli v popole a kajali sa. Preto Týru a Sidonu bude na súde ľahšie ako vám. A ty, Kafarnaum, vari sa budeš vyvyšovať až do neba? Do pekla sa prepadneš! Kto vás počúva, mňa počúva, a kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Kto však pohŕda mnou, pohŕda tým, ktorý ma poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

byť dobrý?

(Jaro, 5. 10. 2018 12:12)

Byť dobrým človekom nám nepomôže k spaseniu.

Re: byť dobrý?

(daniela, 5. 10. 2018 13:43)

Môžete to bližšie špecifikovať?

Re: byť dobrý?

(Dominik, 6. 10. 2018 7:21)

Byť dobrým človekom nestačí ku spaseniu - i keď cesty Božie sú nevyspytateľné... Avšak, život v Božej prítomnosti dáva človeku schopnosť byť dobrým kresťanom - teda patriť Kristovi, žiť podľa jeho slov a prikázania lásky... To je cesta spásy a zároveň cesta dobrého človeka.