Jdi na obsah Jdi na menu

Náhoda

29. 9. 2014

Človek túži prezentovať sa v dobrom svetle pred ostatnými, bez chýb a negatív. Často si vybuduje dvojitý život rozpoltenej osobnosti. Jedno správanie za múrmi svojho domu-bytu a druhé mimo týchto múrov. Mnohí myslitelia pomenovali tento prejav človeka rôznymi spôsobmi. Pre starovekých filozofov to bola maska, ktorú si človek kladie pred tvár. Napríklad novší filozof Soren Kierkegaard to vyjadruje ironickým spôsobom: «Ten kým som, zdraví clivo toho, kým by som chcel byť.»

Ako sme počuli v evanjeliu, Ježiš dobré pozná človeka. Prezentuje to pri stretnutí s Natanaelom. Pred ním nie sme nútení sa hrať na niekoho. Môžeme byť sami sebou. On nás prijíma s našimi nedokonalosťami a chybami. Nemusíme mať strach z odmietnutia pre svoje krivé nohy či pokrivené svedomie. Ale bolo by super, ak by aj o nás povedal podobné slová ako o Natanaelovi: «Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.»

http://www.vocationvillage.com/wp-content/uploads/2013/03/happen

Dokonca radosť Boha a celého neba je voči človeku, ktorý pred Bohom neskrýva to všetko, čo sa snaží ukryť pred svetom a pred ľuďmi. On nás vždy prijme, dokonca nám posiela poslov, prostredníctvom ktorých nám chce pomôcť dôjsť k plnosti života pravdy. Sv. Michal - Božia sila, sv. Rafael - Boží liek, sv. Gabriel - Poslaný Bohom. Teda Boh nám posiela posilu v napĺňaní života dobrom, liek pre zahojenie rán po hriechu a prostredníka s dobrou radou.
Anatole France, filozof a spisovateľ, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru, síce nevynikal horlivou nábožnosťou predsa napísal: «Náhoda je pseudonymum Boha, keď sa osobne nepodpíše.» Boh nechce, aby sme boli sami. Kráča s nami v našej blízkosti aj prostredníctvom anjelov, poslaných k nám.

 

Jn 1,47-51: Keď Ježiš videl prichádzať Natanaela, povedal o ňom: „Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.“ Natanael sa ho opýtal: „Odkiaľ ma poznáš?“ Ježiš mu vravel: „Videl som ťa prv, ako ťa Filip zavolal, keď si bol pod figovníkom.“ Natanael mu povedal: „Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela!“ Ježiš mu odvetil: „Veríš preto, že som ti povedal: Videl som ťa pod figovníkom? Uvidíš väčšie veci ako toto.“ Potom mu povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Uvidíte otvorené nebo a Božích anjelov vystupovať a zostupovať na Syna človeka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žiadny

(matulay, 29. 9. 2014 18:36)

Výrok A. F. je výborný, ja zvyknem hovoriť, že slovo náhoda používajú ateisti vždy vtedy, keď nemajú dsotatok informácií - keby ich mali, tak by vedeli, že to čo sa stalo nebola náhoda, ale zákonitosť.