Jdi na obsah Jdi na menu

Infantílnosť

1. 10. 2018

http://www.girardatlarge.com/wp-content/uploads/2014/02/Head-in-“Správaš sa ako malé dieťa”, zvykneme povedať človeku, ktorému chýba ten “správny - normálny” životný nadhľad. Naopak, jeho pohľad je zameraný na seba samého. Dieťa ešte nevie pochopiť, že svet sa netočí okolo neho. Že v reály to je presne opačne. Holandský historik a filozof Johan Huizinga kritizuje moderného človeka, že sa často chová ako dieťa: vyhľadáva banálne rozptýlenie, senzácie a masové predstavenia; jeho úmysly nie sú úprimné; je netrpezlivý voči názorom iným; je vrtkavý a svojhlavo presadzuje len svoju slobodu, ktorú chápe ako voľnosť v konaní.

Potom, ako Ježiš rozpozná myšlienky a túžby apoštolov (keď sa hádajú na tom, “kto z nich je väčší”) najlepšou reakciou mala byť: “správate sa ako malé deti”. Pojašené, egoistické, egocentrické. Sú naozaj infantilní, pretože nevnímajú dôležitosť momentu a odovzdanej informácie. Ježiš im túži vyjaviť svoje poslanie i pravú tvár Otca. A oni diskutujú medzi sebou o tom, kto je z nich najväčší. Chýba im otvorenosť srdca na zverené posolstvo. Ježiš znova prekvapuje svojou trpezlivosťou. Postaví uprostred nich dieťa a hovorí: “Kto prijme toto dieťa v mojom mene, mňa prijíma.” Pozýva k niečomu, čo on práve realizuje: s trpezlivosťou prijíma dvanásť infantilne hádajúcich sa účeníkov. Zároveň im vysvetľuje v čom spočíva Božia logika moci. Čím si vyššie, tým si väčším služobníkom. A ten, ktorý sa v službe bratom stáva posledný, v Nebeskom kráľovstve je považovaný za veľkého.

Toto je Božia vízia a rámec, v ktorom sme - ako učeníci Krista - pozvaní pohybovať sa. Zriekať sa našej infantilnosti a rozvíjať v sebe evanjeliového ducha služby a nahraditeľnosti. Bude tak medzi nami stále menej zranených na duchu, ktorí hľadali slávu na nesprávnom mieste a nesprávnym spôsobom.

 

Lk 9,46-50: Učeníkom napadla myšlienka, kto z nich je väčší. Ale Ježiš poznal zmýšľanie ich srdca, vzal dieťa, postavil ho vedľa seba a povedal im: „Kto prijme toto dieťa v mojom mene, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal. Lebo kto je medzi vami najmenší, ten je veľký.“ Vtedy povedal Ján: „Učiteľ, videli sme kohosi, ako v tvojom mene vyháňa zlých duchov. Bránili sme mu to, veď nechodí s nami.“ Ježiš mu vravel: „Nebráňte mu, lebo kto nie je proti vám, je za vás!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Infantilnosť

(daniela, 1. 10. 2018 11:20)

Perfiš!!!
Nie správať sa oko dieťa,ale byť ako dieťa- v duši.

Re: Infantilnosť

(Marek, 3. 10. 2018 1:53)

Bratia, nebuďte deti zmýšľaním, iba v zlobe buďte ako maličkí, ale v zmýšľaní buďte dospelí.... 1Kor14,2

Komentár

(Stanislav, 1. 10. 2018 16:00)

Je evidentné, že všetkého moc škodí - nedostatok chleba, ale aj majetok a s ním spojená zábava, ako hlavný zmysel života.
Súčasná trhová spoločnosť sa nutne stáva spoločnosťou detinskou, infantilnou.
Vynájdením atómových zbraní sme "našli zápalky". Čo nás čaká?