Jdi na obsah Jdi na menu

Darca

4. 10. 2014

V súčasnosti počúvame často slovo “oplatiť sa”. Oplatí sa to kúpiť, študovať, budovať, mať. To, čo je označené “neoplatí sa” nás vôbec nezaujíma. Zostáva mimo našej pozornosti a záujmu. Ešte väčším problémom sa stáva pozeranie sa na veci pod zorným uhlom “ekonomického oplatí sa”.

http://www.allaboutmoney.com/money/what-your-financial-past-can-

Skúsme sa pozrieť na skutočnosti pod zorným uhlom Ježiša Krista. Učeníci prichádzajú k Ježišovi s nadšením a radosťou nad tým, čo Božia sila spôsobuje prostredníctvom nich. V tom okamihu im Ježiš zjavuje pravdu a podstatu učeníctva. Ono nesmie byť postavené na diele, ktoré sa vytvára prostredníctvom prijatia a odovzdávania Božieho požehnania. Teda učeník svoju službu nesmie stavať len na radosti, ktorú prináša pôsobenie Božieho požehnania. Pretože ono je len pridanou hodnotou a nie jeho cieľom.
Ale má byť postavené na radosti z prijatia Božej vôle a jej plneniu. Ono spočíva v ozajstnej jednoduchosti prijatia a nie na vypočítavosti človeka. Vypočítavý človek, špekulant sa nevie radovať z diela, ktoré Boh koná v jeho živote. Hľadí len na svoj zisk, ale z učeníkovho diela majú viditeľný zisk práve príjemcovia Božej milosti, kdežto učeník je jej sprostredkovateľ. Aj keď v konečnom dôsledku je on obdarený ešte väčším požehnaním.

Prekonajme svoju túžbu po zisku a zamerajme sa na službu. Ak dáte nejaký hmotný dar, napr. za 50 eur. Obdarovaný je bohatší o túto sumu, ale vy ste o ňu chudobnejší. Ale keď prinesiete duchovný dar, napr. nejakú dobrú myšlienku. Obdarovaný je bohatší o túto myšlienku, ale ona zostáva aj vám. Takto je to aj so šírením Božieho kráľovstva a Božieho slova, ktoré odovzdávame. Ono zostáva v nás. Obohatený je obdarovaný ale aj darca. Nebojme sa byť nezištnými darcami Božích darov.

 

Lk 10,17-24: Sedemdesiati dvaja sa vrátili natešení a hovorili: „Pane, aj zlí duchovia sa nám poddávajú v tvojom mene!“ On im povedal: „Videl som satana padať z neba ako blesk. Hľa, dal som vám moc šliapať po hadoch a škorpiónoch i po všetkej sile nepriateľa a nič vám neuškodí. No neradujte sa z toho, že sa vám poddávajú duchovia, ale radujte sa, že sú vaše mená zapísané v nebi.“ V tej hodine Ježiš zaplesal v Duchu Svätom a povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nevie, kto je Syn, iba Otec, ani kto je Otec, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť.“ Potom sa obrátil osobitne k učeníkom a povedal: „Blahoslavené oči, ktoré vidia, čo vidíte vy. Lebo hovorím vám: Mnohí proroci a králi chceli vidieť, čo vidíte vy, ale nevideli, a počuť, čo vy počúvate, ale nepočuli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář