Jdi na obsah Jdi na menu

Hodnota komplikovanosti

30. 9. 2015

http://dottormiali.it/wp-content/uploads/2013/03/mentore.pngŽivot citlivého človeka rýchlo naučí, že čím jednoduchšie a rýchlejšie nadobudnutá vec alebo skutočnosť, tým je menejcenná. Dalo by sa nad tým mnoho polemizovať, ale vo všeobecnosti je to pravda. Paradoxom je, že neustále vyhľadávame práve tieto pohodlné životné cestičky. Veď prečo by som si mal “komplikovať” vlastný život.
V živote viery je to podobné. Včera mi túto skutočnosť pripomenula prednáška na konferencii na tému: “Európsky islam a západné manželstvo: aké rozdiely a aké spojivká?” Totiž kresťanstvo na rozdiel od Islamu sa nerodí z knihy ale z Osoby. Teda nie je štúdium nejakej knihy (aj keď s veľkým K), ale je stretnutím a nasledovaním Osoby (Krista). A to je omnoho ťažšie.

Učeníci sú pozvaní nasledovať Ježiša a to vonkoncom nie je jednoduché. Ježiš vysvetľuje konkrétnymi spôsobmi, ako je odrádzaný učeník od tejto cesty. Sú to príklady, ktoré vychádzajú z infantilneho a povrchného pochopenia viery. Poukazuje hneď na tri omyly:

  1. Učeníci nenasledujú Ježiša, pretože hľadajú útočište či uspokojenie. Nie je ani útek pred životnou námahou. On sám “nemá kde hlavu skloniť”, a tak to bude aj s tým, ktorý žije pre službu Evanjelia. A ani to nepotrebuje na svojej ceste za Kristom. Zväzovalo by ho to a neustále by sa chcel vrátiť.
  2. Viera nie je niečo statické ale dynamické, preto hovorí: “Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych. Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!” Aj preto neskôr apoštol Pavol hovorí v duchu Kristových slov, že viera je viac ako Zákon. Zákon človeka zväzuje ale viera mu dá možnosť vykročiť. Robí človeka slobodným.
  3. Táto sloboda v kráčaní za Kristom sa prejaví aj voči vlastnej rodine. Totiž učeníci nežijú v spomienkach - v pohľade zahľadenom do minulosti, kedy kostoly boli plné - ale dnešok je ten vhodný čas, aby ponúkli Evanjelium duchovne chudobnému svetu (paradoxne to môžu byť aj členovia vlastnej rodiny). Viera teda nie je stav kómy či pohrebu, kedy sa zastaví život nad stratou starých istôt. Slobodní učeníci môžu vykročiť s nadšením do života.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku evanjelia: Ovládaný.

Lk 9,57-62: Ako Ježiš a jeho učeníci šli po ceste, ktosi mu povedal: „Pôjdem za tebou všade, kam pôjdeš.“ Ježiš mu odvetil: „Líšky majú svoje skrýše a nebeské vtáky hniezda, ale Syn človeka nemá kde hlavu skloniť.“ Inému vravel: „Poď za mnou!“ On odpovedal: „Pane, dovoľ mi najprv odísť a pochovať si otca.“ Ale Ježiš mu povedal: „Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych. Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!“ Aj iný hovoril: „Pane, pôjdem za tebou, ale najprv mi dovoľ rozlúčiť sa s rodinou.“ Ježiš mu povedal: „Kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre Božie kráľovstvo.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář