Jdi na obsah Jdi na menu

Prečo deti?

2. 10. 2014

Moderná doba vznikla okrem iného rastom racionalizmu a osvietenectva. Tuším práve Kant, okrem ďalších, hovoril o prebudení človeka zo stavu maloletosti a detinskosti. Začína všetko podrobovať uvažovaniu a hlavne spochybňovať. To neskôr súčasnú doba privedie až do takého extrému, že spochybní všetko, na čom stojí celá humánnosť.

http://rota.wordpress.com/2008/03/28/il-dubbio-pleonastico-e-int

Uvažujme spolu, nie sú práve slová Krista, ktorými odpovedá na otázku apoštolov: “Kto je veľký v nebeskom kráľovstve?” istou výzvou zobudiť sa z tohto “racionality spochybňovania všetkého” a prijať pravú racionalitu prijatia, ktorá umožňuje človeku pochopiť dobro a žiť dobro? Deti to robia na základe prirodzenej autority otca a matky. My kresťania na základe nadprirodzenej a neomylnej autority Boha, zjavenej v Božom Synovi a v Božom slove.

Nenechajme sa uniesť tými, ktorí spochybňujú autoritu Boha a jeho pravdu v mene pokrokovosti a racionality. Toto ich spochybňovanie dobra ich často vedie k apatickosti a zosmiešňovaniu tých, ktorí sa vedia ešte nadchnúť pre prirodzené dobro. Napr. tých, ktorým záleží na správnom pochopení rodiny a manželstva, nazývajú pejoratívnym pomenovaním stredovekí-nemoderní. A svoj názor chcú podoprieť imaginárnym davom, ktorý nazývajú verejnou mienkou, ktorá je koniec koncov propagáciou pár médií omieľajúcich stále to isté dokola.

 

Mt 18,1-5.10: V tú hodinu pristúpili k Ježišovi učeníci a pýtali sa: „Kto je podľa teba najväčší v nebeskom kráľovstve?“ On zavolal k sebe dieťa, postavil ho medzi nich a povedal: „Veru, hovorím vám: Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva. Kto sa teda poníži ako toto dieťa, ten je najväčší v nebeskom kráľovstve. A kto prijme jedno takéto dieťa v mojom mene, mňa prijíma. Dajte si pozor, aby ste neopovrhli ani jedným z týchto maličkých. Lebo vám hovorím, že ich anjeli v nebi ustavične hľadia na tvár môjho Otca, ktorý je na nebesiach.“