Jdi na obsah Jdi na menu

Rozhorčenie

http://bellunopiu.it/tag/indignati/

Koľko krát v našom živote sa prejaví postoj rozhorčenia voči nespravodlivosti, voči klamstvu, voči negatívnemu postoju voči tomu, čo je nám blízke. Priam by sme si priali, aby tí, ktorí to zavinili, už tu neboli. Veď nemajú právo ďalej žiť. Súčasne vnímame náš postoj ako spravodlivý.

Podobne rozmýšľali aj učeníci. Zvolávajú spravodlivosť na tých, ktorí nechcú prijať Krista - Proroka a Učiteľa, ktorý má namierené do Jeruzalema. Ono je mestom prorokov a mestom Mesiáša. Na tejto posvätnej ceste je mu odmietnuté nocľah a odpočinok. Boh to len tak nemôže nechať. Je to nespravodlivé. Ako reaguje Ježiš? Necháva to len tak.

Odmietnutie prítomnosti Boha a jeho požehnania samo o sebe prináša potrestanie. Zatvorenie sa pred darom prináša samo so sebou ochudobnenie. Nepotrebujeme ešte zvolávať zlého na tragickosť tejto situácie. To je postoj Krista, ktorý necháva slobodu človeku. Táto sloboda pre človeka však prináša so sebou konsekvencie: požehnanie Božej prítomnosti alebo dopustenie z odmietnutia Boha.

Možno na záver prijmime pozvanie otvoriť dvere nášho srdca na základe pozvania dnešného svätca sv. Hieronyma cez čítanie Písma: Kto nepozná Písmo, nepozná Krista. Nech sa čítanie Sv. Písma stane “každodenným chlebom a nie nedeľným zákuskom”.

 

Lk 9,51-56: Keď sa napĺňali dni, v ktoré mal byť Ježiš vzatý zo sveta, pevne sa rozhodol ísť do Jeruzalema a poslal pred sebou poslov. Oni sa vydali na cestu a prišli do istej samarijskej dediny, aby mu pripravili nocľah. Ale neprijali ho, lebo mal namierené do Jeruzalema. Keď to videli učeníci Jakub a Ján, povedali: „Pane, máme povedať, aby zostúpil oheň z neba a zničil ich?“ On sa obrátil a pokarhal ich. A odišli do inej dediny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář