Jdi na obsah Jdi na menu

Konflikt

9. 10. 2015

https://scontent.cdninstagram.com/hphotos-xaf1/t51.2885-15/s320xTento rok som si z viacerých seminárov zobral dva (absolvovaním jedného seminára na rozdiel od slovenských teologických fakúlt získate 5 kreditov). Jeden je na tému Ľudské práva a solidarita, a druhý Náboženstvá a konflikty. Zvlášť pri tom druhom sa teším na odpovede. Tou najdôležitejšou je: ako je možné, že náboženstvá - ktorých úlohou je prinášať pokoj tomuto svetu - napriek tomu sa stávajú zdrojom konfliktov a nepokojov. Alebo sú využité, ako dôvod či prostriedok k rozpútaniu konfliktu.

Predsa v srdci každého náboženstva tkvie jeden zásadný konflikt. O ňom je aj dnešný úryvok z evanjelia. Začína predstavením ovocia, ktoré je plodom prijatia Božieho kráľovstva: “Ježiš vyhnal zlého ducha”. Teda realizáciou samotnej modlitby “Otčenáša”. Moc a víťazstvo nad Zlým a prijatie Božieho Ducha sa realizuje skrze prítomnosť Boha. Teda, byť pri Kristovi robí z človeka jeho brata. Učeník tak prijíma novú podstatu. Avšak v čase pozemského života je tento stav nestabilný, preto sv. Pavol napíše: “kto si myslí, že stojí, nech si dáva pozor, aby nepadol”.

Hovoríme o skutočnosti, ktorú každý kresťan veľmi dobre pozná zo svojho života. Kto sa túži s plnou vážnosťou priblížiť k Bohu, bude účastný na duchovnom zápase medzi svetlom tmou, účastný na konflikte medzi dobrom a zlom. Avšak mučeník si môže byť istý, že Boh veľmi dobre pozná jeho srdce. Aj keď “boj”, ktorý započal Ježiš pri pokúšaní na púšti a pokračoval počas celého svojho verejného účinkovania, sa realizuje aj v našom živote; Boh vie veľmi dobre, čo učeník prežíva. Naše slová z modlitby Otčenáša “neuveď nás do pokušenia”, nie sú len našou prosbou, ale skôr poznaním Božej moci. Veď, ak niečo potrebujeme, nejdeme za tým, kto má silu a moc vyriešiť náš problém? Slová “neuveď nás” teda nie sú ani tak prosba, ako skôr poznanie a dôvera v Božiu moc, ktorá “prstom vyháňam zlých duchov”, a je viditeľným znamením Božieho kráľovstva.

 

Ďalšie zamyslenie: Moc.

Lk 11,15-26: Keď Ježiš vyhnal zlého ducha, niektorí zo zástupu hovorili: „Mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov.“ Iní žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali. Ale on poznal ich myšlienky a povedal im: „Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené spustne a dom na dom sa zrúti. Ak je aj satan vnútorne rozdelený, akože obstojí jeho kráľovstvo? Vy hovoríte, že ja mocou Belzebula vyháňam zlých duchov. No ak ja vyháňam zlých duchov mocou Belzebula, čou mocou ich vyháňajú vaši synovia? Preto oni budú vašimi sudcami. Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo. Keď silný ozbrojený človek stráži svoj dvor, jeho majetok je v bezpečí. Ale keď ho prepadne silnejší ako on, premôže ho, vezme mu zbrane, na ktoré sa spoliehal, a korisť rozdelí. Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje. Keď nečistý duch vyjde z človeka, blúdi po vyschnutých miestach a hľadá odpočinok. Ale keď nenájde, povie si: ‚Vrátim sa do svojho domu, odkiaľ som vyšiel.‘ Keď ta príde, nájde ho vymetený a vyzdobený. Tu odíde, vezme sedem iných duchov, horších ako je sám, vojdú dnu a usídlia sa tam. A stav takého človeka je nakoniec horší, ako bol predtým.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář