Jdi na obsah Jdi na menu

Urazený

11. 10. 2014

http://www.guidasicilia.it/amore-feroce-ed-assassino/news/55001

Asi podobnú situáciu pozná každý z nás, keď vlastným vyjadrením niekoho nechcene urazíte alebo zhodíte pred druhými. Napríklad niekto sa vás spýta: “Aký máš názor na emancipované ženy?” Svoj názor zhrnieme do niekoľkých slov, neuvedomujúc si, že práve za nami stojí naša známa, ktorá sa považuje za takúto ženu. Iste sa môže cítiť dotknutá takýmto hodnotením. Možno niektoré ženy sa už teraz cítia dotknuté a urazené tým, že prečo katolícky kňaz si vybral práve túto spoločenskú skupinu?

Akoby sa asi cítila Panna Mária, keby počula Kristove slová: “Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho”, potom, čo akási žena zo zástupu vyzdvihla jej účasť na Kristovej veľkosti slovami: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.“ Ak by jej počúvanie bolo povrchné, tak by naozaj bol postoj urazenej matky adekvátny. Ale z pohľadu matky, ktorá porodila Božieho Syna na základe svojej pozitívnej odpovede na Božie volanie, potom práve ona je tá prvá, ktorá je blahoslavená, podľa Kristových slov.

Kam sa zaradíme my? Iste, keď si otvoríme niektoré evanjelium a začítame sa do Kristových slov, môžu sa pre nás zdať urážlivé. A spolu s niektorými jeho učeníkmi môžeme povedať: “Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?” Môžeme sa zaradiť medzi urazených. Odmietnuť Krista, pretože on neprispôsobil svoje Slová nášmu spôsobu konania a myslenia. Alebo to bude výzva k otvoreniu sa pre Božie slovo, aby ono nás viedlo ku prijatiu medzi blahoslavených.

 

Lk 11,27-28: Ako Ježiš hovoril zástupom, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.“ Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář