Jdi na obsah Jdi na menu

Úžas - závisť

10. 10. 2015

http://galleria.riza.it/medias/1/uid_13d885791b4.650.340.jpgNa správne pochopenie závisti je dobré pozastaviť sa nad latinským termínom invidia (in - opačne, videre - pozerať; in-videre - pozerať proti, nepriateľsky, nesprávne), ktorým sa pomenováva stav duše alebo pocit mysle, ktorá je naplnená nepriateľstvom pre dobro alebo vec, ktoré sú vlastnené druhým. Teda hovoríme o smútku nad radosťou, prosperitou alebo bohatstvom druhého. Závisť môže byť aj súčasťou života každého človeka. Istý človek raz napísal: “Ak by závisť bola prácou, nebolo by na svete nezamestnaných”. Môže sa dotýkať aj milosti, ktorá je Bohom darovaná nezištne. Ťažko povedať, kde je tiež hranica medzi obdivom a závisťou, medzi úžasom a závisťou.

Kto by nezostal v úžase, keby bol účastný na zázraku, napríklad navrátenie nemému schopnosť rozprávať. Rozviazanie úst alebo skôr daru komunikácie prostredníctvom reči, vyvoláva priam potrebu pochvaly. Robí to práve žena, ktorá vyhlasuje za blahoslavenú tú, ktorá porodila Spasiteľa, ktorý navracia reč nemým. Ježiš však požehnanie rozširuje na všetkých “tých, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho”. Teda na tých, ktorí s upriamenou pozornosťou počúvajú jeho hlas a nenechávajú jeho slovo, aby sa stratilo.

Žena, namiesto toho, aby závidela Márii, je pozvaná ju imitovať. Máriine povolanie matky sa preukázalo v jej otvorenosti pre Božie slovo a jeho zachovávanie. Pre evanjelistu Lukáša, táto žena predstavuje Cirkev. Ježiš tak zviditeľňuje základnú vlastnosť Cirkvi - je Cirkvou načúvajúcou a Cirkev zachovávajúcou jeho Slovo. Tento krátky úryvok nám tak znovu pripomína najdôležitejšiu úlohu, totiž, že viera znamená neustály návrat k Ježišovmu slovu a jeho realizáciu v našom živote.

 

Ďalšie zamyslenie: Urazený.

Lk 11,27-28: Ako Ježiš hovoril zástupom, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.“ Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář