Jdi na obsah Jdi na menu

Dialóg

7. 10. 2015

Teória klasickej ekonómie zadefinovala človeka ako Homo oeconomicus. Vo všeobecnosti sa jedná o koncept človeka, ktorého základnou charakteristikou sú racionalita (chápaná ako kalkul výhodnosti) a osobný zisk (pre zabezpečenie vlastných potrieb a túžob). Človek sa tak stáva opravdivým obchodníkom, pripraveným kšeftovať a zjednať cenu aj pri najmenšej veci. Pozná veľmi dobre, že v súčasnosti máločo dostane zadarmo. Je k tomu vedený už od narodenia. K vytvoreniu tejto mentality prispievajú aj naši rodičia slovami: “ak budeš … (prinajmenšom dobrý), dostaneš - kúpim ti … (nie len čokoládu)”. A tak celé naše zmýšľanie nadobúda ekonomický charakter a životné motto sa točí okolo výhodnosti či nevýhodnosti.

Ťažko tak zhodnotiť, čo naozaj vieme o pravej a nefalšovanej modlitbe. Či to nie je len jedna z našich ďalších kalkulácií a kšeftov? Či nepotrebujeme aj my dnes zvolať s učeníkmi: “Pane, nauč nás modliť sa”? Týmito slovami prosia Ježiša vidiac plody jeho stretnutia s Bohom-Otcom v modlitbe. Všimnime si, že táto modlitba v Ježišových ústach nie je jednoduchým nástrojom alebo technikou, ako sa dostať k Bohu (zase by sme boli pri homo oeconomicus). Ide o pravé zjavenie. Ježiš, potom ako zjavuje seba ako Božieho Syna a predstavuje seba ako náš brat, v tejto modlitbe nám zjavuje Boha ako Otca.

Táto modlitba sa stáva opravdivým dialógom, kde sa prejavuje priateľstvo a zjavuje pravda. Je to ozajstný dialóg, v ktorom “TY” je Boh, a “MY” je každý modliaci sa človek, nakoľko je spojený s Kristom a ostatnými učeníkmi. Ak chýba “TY”, a ak chýba “MY”, neexistuje modlitba. Pretože chýba partner dialógu a spoločenstva. Odhaľme tento aspekt pri našich každodenných odriekaných modlitbách, aby sa nestala obyčajným obchodom. Nezabúdajúc na základné vlastnosti dialógu, aby sme neskĺzli do ďalších -izmov.
http://www.consolidiamo.org/wordpress/wp-content/uploads/2013/06V súčasnej dobe mnohí majú tendenciu dialóg zúžiť na sumár vyjadrených názorov alebo priestor tolerancie. Francúzsky spisovateľ Jacques Maritain poukázal, že v dialógu je potrebné zachovať tri základné hodnoty: slobodu, pravdu a bratský vzťah. Dialóg bez slobody vytvára dogmatizmus; dialóg bez pravdy upadne do slepého relativizmu; a z dialógu bez bratského vzťahu sa stáva ideológia.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Modlitba.

Lk 11,1-4: Raz sa Ježiš na ktoromsi mieste modlil. Keď skončil, povedal mu jeden z jeho učeníkov: „Pane, nauč nás modliť sa, ako Ján naučil svojich učeníkov.“ Povedal im: „Keď sa modlíte, hovorte: Otče, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo. Chlieb náš každodenný daj nám každý deň a odpusť nám naše hriechy, lebo aj my odpúšťame každému svojmu dlžníkovi. A neuveď nás do pokušenia.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář