Jdi na obsah Jdi na menu

Horoskop

9. 10. 2014

A ja som si myslel, že len ženy sú poverčivé. Stojím v Rímskom metre, vstúpi do neho muž vo veku okolo 45-50 rokov a v ruke drží dnešné noviny Cronaca. Pridržiavajúc sa, aby nespadol pri pohybe metra, otvorí noviny rovno na 5 strane. Skúste hádať, čo ho ako prvé zaujalo? Horoskopy. Po prečítaní a hlbokom pár-minútovom zamyslení, odhalil asi budúcnosť svojho dnešného dňa.
horoskop.jpgŽeby človek, ktorý stratil ducha nádeje a reality? Nádeje z Božej prozreteľnosti a reality slobodného ľudského rozhodnutia. Tak nahrádza svoju slobodnú voľbu a realitu našich každodenných rozhodnutí nejakými poverami.

My kresťania takýmto štartom do dňa máme modlitbu. Nejde o nejaké magické vzývanie anonymnej energie. Ale ide o, slovami Sv. Otec František: “rozpomínanie sa na dejiny nášho vzťahu s Bohom”. Modlitba je neustále znovusprítomnenie udalostí z nášho života, kedy sme stretli Boha. Takéto prežívanie modlitby v nás vzbudzuje vďaku voči prijaté milosti, ale aj nádej budúcich stretnutí.
Ide o neustále oživovanie Božskej čnosti nádeje v našom živote, podopretej jasnými dôkazmi Božej starostlivosti o náš každodenný život. Táto nádej je vyjadrená Kristovimi slovami z dnešného evanjelia: “Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.”

Teda nepotrebujem si otvárať noviny s horoskopom preto, aby som zistil, aký budem mať deň. Ani zo zvedavosti. Ale potrebujem si otvoriť srdce pre prijatie Božích milostí a požehnania, aby ten deň som prežil v nasmerovaní k večnosti.

 

Lk 11,5-13: Ježiš povedal učeníkom: „Niekto z vás má priateľa. Pôjde k nemu o polnoci a povie mu: ‚Priateľu, požičaj mi tri chleby, lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.‘ A on znútra odpovie: ‚Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.‘ Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje. Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář