Jdi na obsah Jdi na menu

Kto je tam?

8. 10. 2015

http://static.scuolazoo.it/wp-content/uploads/2010/03/Tesina-al-V jedných talianskych novinách som včera zazrel výsledky ankety, v ktorej ľudia odpovedali na otázku: Ako sa dnes cíti krajina? 5% odpovedalo “nadšene”; 25% “spokojne”; 44% “rozčúlene”; 15% “v depresii”; a 10 ako “zbitý pes”. Ako je možné, že v dnešnej dobe vymožeností a neskutočných možností, sa iba 30% ľudí cíti pozitívne a 70% prinajmenšom “negatívne”. Kde sa stratil optimizmus pre rast, ktorý priniesla modernita? Žeby sme mali veľké očakávania? Alebo je to so svetom (teda s nami) tak veľmi zle?

Ježiš naučil svojich učeníkov slová prvej modlitby. Nezabúda však pripomenúť, akého ducha by mali mať pri modlitbe. Robí to prostredníctvom podobenstva o núdznom priateľovi, ktorý klope na dvere, aby prosil o chlieb pre neočakávaného hosťa. Modlitba sa tak stáva otázkou vytrvalosti a návyku. Nemýľme si to však s postojom dieťaťa, ktoré niečo žiada od svojho otca. Ponajprv s lichôtkou, potom s plačom, nasledovne so zúrivosťou, hádzaním sa o zem či ignoranciou. Vytrvalosť a zvykovosť (pozitívnom slova zmysle, ako súčasť každodennosti) sa týkajú vnútorného presvedčenia modliaceho sa človeka. Nie v duchu, aby modliaci “balamutil Pánu Bohu hlavu” či dokonca “išiel Bohu na nervy” detským prosíkaním. Skôr v pochopení: kto je pre učeníka Boh, ktorý “dá Ducha Svätého tým, čo ho prosia!”

Na začiatku zamyslenia som dal otázku, prečo takéto tragické vnímanie sveta zo strany súčasného človeka? Nehovorím, že modlitba vyrieši lusknutím prstov naše problémy. Ale pomaly dokáže pretvárať náš subjektívny pohľad, ktorý “nesprávne” vníma okolitý svet očami nášho egocentrizmu a egoizmu. V modlitbe totiž ponajprv objavíme pravdu o Bohu a o nás. Boh sa nám predstavuje ako starostlivý Otec, ktorý svojou neustálou prítomnosťou pretvára tento svet. Vedomie jeho prítomnosti tak pretvára náš pohľad na tento svet. Prečo to neskúsiť a opustiť obchodníckeho ducha?

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Horoskop.

Lk 11,5-13: Ježiš povedal učeníkom: „Niekto z vás má priateľa. Pôjde k nemu o polnoci a povie mu: ‚Priateľu, požičaj mi tri chleby, lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.‘ A on znútra odpovie: ‚Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.‘ Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje. Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář