Jdi na obsah Jdi na menu

Hosť

7. 10. 2014

http://www.marcellomarrocchi.it/testi/se_cristo_bussa_alla_tua_p

Asi všetci poznáme veľmi dobre situáciu, keď sa nám ozve nejaký priateľ, že sa nachádza blízko nášho domu a chce nás navštíviť. A vtedy to začne: rýchlo urobiť poriadok v obývačke, nachystať chlebíčky, ísť kúpiť nejaké ošte a chipsy… Horšie, keď už stojí za dverami. Preto nehnevajte sa na mňa, ak vás prídem navštíviť a chcem byť radšej v kuchyni, kde narýchlo toto všetko chystáte. Ako sedieť v obývačke, nebodaj ešte sám pri zapnutom televízore, pretože muž ešte išiel do obchodu.

Ježiš je prijatý dvoma sestrami. Marta ako pravá hostiteľka sa snaží pripraviť všetko, čo je potrebné, aby sa cítil dobre. Pre lepšie naplnenie tejto úlohy, chce vzdialiť aj Máriu od návštevy. Iste, Ježiš by tam nezostal sám, asi tam boli nejakí tí jeho učeníci. Paradoxom tejto udalosti sa stáva výmena pozícii. Totiž, aj keď domáci sú Marta a Mária, keď vstupuje Boh do domu, on sa chce stať hostiteľom - darcom. T.j. darcom už nie je hostiteľ ale hosť. Aj preto hovorí: “Mária si vybrala lepší podiel”, lebo sa stáva prijímateľom jeho prítomnosti. Realizujú sa tak slová samotného Krista: “Syn človeka neprišiel dať sa obsluhovať, ale slúžiť”.

Buďme si istí, že vpustiť do domu akéhokoľvek hosťa, je konieckoncov istý dar pre rodinu. O to viac, ak vpustíme Krista. Jeho prítomnosť nás pozýva k zaujatiu a realizácii pozícii dvoch sestier, ktoré pre stredoveké obdobie boli symbolmi aktívneho života a kontemplatívneho života. Naplniť život rodiny týmito dvoma rozmermi: aktívna služba Kristovi v jeho najmenších (naše deti, starí rodičia, rodičia, manželka či manžel…) ale kontemplácia pri nohách Krista (sviatostný a modlitbový každodenný život rodiny).

 

Lk 10,38-42: Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!“ Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář