Jdi na obsah Jdi na menu

Kritika

kritika.jpg

Ako si sa nám zapáčila kritika “nadriadenej autority”. Či sú to politici, naši šéfovia v zamestnaní alebo naši rodičia starí rodičia. Ako hovorí Soren Kierkegaard: Racionalizmus priniesol so sebou mentalitu kritického pohľadu na všetko. Paradox je v tom, že ak máme možnosť aspoň niečo zmeniť, tak zostaneme radšej v úzadí. Súčasne stiahneme so sebou cez našu kritiku všetkého aj tých, v ktorých tento zápal pre zmenu k dobrému ešte horí.

Neviem, či práve takýto Ježišov postoj kritiky farizejov a saducejov pritiahol zástup ľudí, ktorí sa tlačí na neho, aby ho počúval. Ale v pozadí jeho kritiky musíme vidieť jeho veľkú túžbu po celistvosti človeka. Dokonca prevládajúci akcent na jeho vnútro. Akoby pozýval uvedomiť si silu ľudského vnútra a starostlivosť o neho. Ježiš tu nehovorí o jednoduchých ľudských sentimentoch, ale o jednote duše a tela, jednote vonkašku a vnútra.

Jeho výzva znie: “Bojte sa toho, ktorý keď zabije, má moc uvrhnúť do pekla.” Farizeji a Zákonníci podporovali svojím učením vonkajšiu okázalosť. Stačí naplniť zákon a sme pred Bohom dobrí. Dnes by sme povedali: stačí sa trikrát denne pomodliť, ísť v nedeľu (alebo aj cez týždeň) na sv. omšu, na prvý piatok na spoveď a “vybočkať” všetky obrázky v modlitebnej knižke. Kde ale je v tom prítomný vzťah s Bohom? Nezabili sme Boha? Nepopreli sme v sebe miesto, ktoré si Boh vytvoril v človeku, aby sa stal jeho Chrámom? Preto Ježišove slová: “Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo.” A môžme ísť ďalej: či svojím konaním, zmýšľaním a slovami nezabíjame v srdciach druhých Božieho Ducha?
Prijimime s pokorou Ježišovu výzvu a uvidíme ako jeho prítomnosť zmení náš život.

 

Lk 12,1-7: Ježiša obstúpili také zástupy, že skoro jeden po druhom šliapali. On začal hovoriť najprv svojim učeníkom: „Chráňte sa kvasu farizejov, čiže pokrytectva. Veď nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo. Lebo čo ste povedali vo tme, bude počuť na svetle, a čo ste pošepli v izbách do ucha, bude sa rozhlasovať zo striech. Vám, svojim priateľom, hovorím: Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, a potom už nemajú čo urobiť! Ukážem vám, koho sa máte báť. Bojte sa toho, ktorý keď zabije, má moc uvrhnúť do pekla! Áno, hovorím vám: Tohoto sa bojte! Nepredáva sa päť vrabcov za dva haliere? A Boh ani na jedného z nich nezabudne. Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané. Nebojte sa, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář