Jdi na obsah Jdi na menu

Kvas

16. 10. 2015

http://www.ricettepercucinare.com/magazine/wp-content/uploads/20Viete, čo je to kvas alebo kvasinky? Je to vlastne určitý druh jednobunkových húb. Bolo zkatalogizovaných viac ako tisíc druhov, pričom niektoré sa bežne používajú v potravinárskom odvetí - pri pečení chleba, kvasení piva či ďalších alkoholických nápojov. Napríklad kvas, ktorý sa používa pri výrobe piva objavili ešte Egypťania 1500 rokov pred Kristom. Pričom jeho klasifikáciu a pomenovanie ako druh huby pochádza z prelomu 19.-20. storočia od dánskeho mikrobiológa Emila Christiana Hansena.

Ježiš v dnešnom evanjeliu prirovnáva pokrytectvo farizejov ku takémuto kvasu, ktorého stačí tak málo, aby pretvorilo celý obsah. Jasne hovorí svojim učeníkom: “Chráňte sa kvasu farizejov, čiže pokrytectva.” Pričom, ho o pár stránok ďalej bude dávať do kontrastu s kvasom Božieho kráľovstva. To prvé je vyvolané strachom pred smrťou a vedie k pokrytectvu i vytváraniu si časných istôt (obdiv, majetok, sláva); kdežto to druhé je vyvolané bázňou pred Bohom, ktorá privádza k pravde a k životu oslobodeného Božím omilostením. A tak Ježiš predkladá tri dôležité úlohy do života učeníka: chrániť sa akéhokoľvek pokrytectva, nemať strach z ľudí ale bázeň pred Pánom, a pokračuje povzbudením pre ohlasovanie evanjelia.

Tak, ako učeníci zídení okolo Ježiša, tak každé cirkevné spoločenstvo je pozvané smerovať k Jeruzalemu. Na tejto ceste sa budú vždy nachádzať mnohé prekážky, ktoré nezabíjajú len telo ale aj ducha. Sme pozvaní si uvedomiť, že nepriateľstvo a ťažkosti ešte neblokujú naše povolanie. Naopak, tak ako kríž nakoniec bol cestou víťazstva, tak práve z týchto prežitých negatívnych skutočností vzrastá opravdivé poslanie. Na tejto ceste je dôležité nechať sa neustále pretvárať kvasom Božieho kráľovstva. Nie sme ostrovom v tomto spoločenskom svete. To, čo necháme vstúpiť do svojho vnútorného sveta, ho pretvára a charakterizuje naše skutky. Ako kvas v chlebe.

 

Ďalšie zamyslenie: Kritika.

Lk 12,1-7: Ježiša obstúpili také zástupy, že skoro jeden po druhom šliapali. On začal hovoriť najprv svojim učeníkom: „Chráňte sa kvasu farizejov, čiže pokrytectva. Veď nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo. Lebo čo ste povedali vo tme, bude počuť na svetle, a čo ste pošepli v izbách do ucha, bude sa rozhlasovať zo striech. Vám, svojim priateľom, hovorím: Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, a potom už nemajú čo urobiť! Ukážem vám, koho sa máte báť. Bojte sa toho, ktorý keď zabije, má moc uvrhnúť do pekla! Áno, hovorím vám: Tohoto sa bojte! Nepredáva sa päť vrabcov za dva haliere? A Boh ani na jedného z nich nezabudne. Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané. Nebojte sa, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář