Jdi na obsah Jdi na menu

Dôkaz

13. 10. 2014

Žijeme v dobe, kedy je všetko podrobované skúške. Veda je tá, od ktorej očakávajú odpovede na otázku, či je niečo pravdivé alebo nie. V staroveku a stredoveku to bolo práve náboženstvo, ktoré definovalo pravdivosť alebo neoravdivosť tvrdenia. Aj preto vo svete kresťanstva autorita, ktorá zastrešovala vysvetľovanie pravdy bola Cirkev. Aj preto rôzne konštatovania, ako: "Z vôle Božej kráľ."

dubbio.jpg

Nejde mi o hodnotenie, či to bolo strávne alebo nie, ale skôr o poukázanie pozadia udalosti, ktorú nám prináša dnešný text z Evanjelia. Preto niet sa čudovať, ak predstavitelia Židovského náboženstva žiadajú znamenie z neba, ktoré by prinieslo dôkaz vierohodnoti Ježišovej osoby. Kristus vysloví kritiku, ktorá v pozadí nesie irónie tejto udalosti. Totiž pred ich očami On už urobil mnoho zázrakov a znamení, ktoré ich mohli presvedčiť o pravdivosti jeho osoby. Ktoré boli znamením Božej blízkosti a lásky. Ninivčanom stačili Jonášovo kázanie, ale Kristove skutky nestačia.

Nebuďme však naivní, že my by sme konali ináč. Neboli by sme asi ďaleko od postoja samotných Izraelitov, ktorí od Krista očakávaju určité znamenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti pravosť jeho osoby. Totiž okrem viery vo vedu, máme aj iné "náboženstvo", ktoré nám diktuje pravdivosť alebo nepravdivosť. Voláme to "verejná mienka" šírená našimi komunikačnými prostriedkami. Koľko krát nám stačí, že to píšu v novinách, hovoria v telke a stáva sa to pre nás nevyvratiteľnou pravdou. Ešte aj fikcia ponúkaná telenovelami je smerodajná pre naše správenie v každodennom živote. Uverili by sme Kristovi, ak by sme stáli pred ním a počúvali jeho slovo? Alebo ešte lepšie: Veríme Kristovi, keď počúvame jeho slová, a keď koná zázraky v našom živote?

 

Lk 11,29-32: Keď sa schádzali zástupy, začal Ježiš hovoriť: „Toto pokolenie je zlé pokolenie. Žiada znamenie, ale znamenie nedostane, iba ak znamenie Jonášovo. Lebo ako bol Jonáš znamením pre Ninivčanov, tak bude aj Syn človeka pre toto pokolenie. Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti mužom tohto pokolenia a odsúdi ich; lebo ona z končín zeme prišla počúvať Šalamúnovu múdrosť a tu je niekto väčší ako Šalamún. Mužovia z Ninive vystúpia na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdia ho; lebo oni sa kajali na Jonášovo kázanie a tu je predsa niekto väčší ako Jonáš.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář