Jdi na obsah Jdi na menu

Potenciál

18. 10. 2014

Keď som navštívil Ameriku a mal som možnosť pobudnúť v nejakej farnosti, kde som zastupoval kňaza, na záver mojej prvej omše obrátil som sa na ľudí s prosbou, či mi niekto môže pomôcť s angličtinou. Jednalo sa o opravu mojej homílie a nejakej tej konverzácie. Po omši ma čakalo 3-4 kandidátov na túto službu. V tej farnosti som hneď objavil veľký potenciál pre službu, ktorá sa neprajvila len voči chudákovi kňazovi z východného bloku.

ty.jpg

Kresťania sú neustále volaní ku službe, ako môžme čítať v evanjeliu, patrí to k ich základnej vybavenosti. K tomu je potrebné pripravenosť. Táto pripravenosť má dva rozmery: Jeden sa týka odbornej spôsobilosti ku vykonávaniu tejto služby - tomuto rozumieme, veľa sa o tom hovorí, k jej realizácii študujeme. Ten druhý sa dotýka vnútornej dispozícii ku službe - teda chceť vždy konať, byť k dispozícii, keď prichádza prosba alebo sa ukáže potreba. Toto už je ťažšie. Aj preto na inom mieste môže Písmo skonštatovať: “Veľa je povolaných.”

Odpoveď na ospravedlenie máme mnoho: nikto za mnou neprišiel; ja to neviem; bojím sa; nemám čas; nechce sa mi; nevládzem… Ani skutočnosť, že už toho máme veľa na hlave neobstojí. Pretože Boh práve takých pozýva. On nepozýva len tých, ktorí nemajú, čo robiť: apoštoli a evanjelisti neboli nezamestnaní. Práve naopak, každý z nich mal svoje zamestnanie. Buďme citliví na Božie volanie: počúvajme, k čomu nás pozýva farár na konci homílie (finančné záležitosti môžeme preskočiť), kaplán po mládežke či na záver detskej omše.

 

Lk 10,1-9: Pán si vyvolil iných sedemdesiatich dvoch a po dvoch ich poslal pred sebou do každého mesta a na každé miesto, kam sa sám chystal ísť. A povedal im: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu! Choďte! Hľa, posielam vás ako baránkov medzi vlkov. Nenoste mešec ani kapsu, ani obuv a cestou nikoho nepozdravujte! Keď vojdete do niektorého domu, najprv povedzte: ‚Pokoj tomuto domu!‘ Ak tam bude syn pokoja, váš pokoj na ňom spočinie; ak nie, vráti sa k vám. V tom dome potom ostaňte, jedzte a pite, čo majú, lebo robotník si zaslúži svoju mzdu. Neprechádzajte z domu do domu! A keď prídete do niektorého mesta a prijmú vás, jedzte, čo vám predložia, uzdravujte chorých, čo sú v ňom, a povedzte im: ‚Priblížilo sa k vám Božie kráľovstvo.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář