Jdi na obsah Jdi na menu

Podstatné vo viere

14. 10. 2015

http://www.cure-naturali.it/site/image/hotspot_article_first/313Židovský historik Jozef Flávius (prvé storočie po Kristovi) spomína, že farizeji (z hebrejského slova perušim, oddelení) boli jedným zo štyroch teologických, sociálnych a politických názorových prúdov antického judaizmu. Menuje ešte ďalšie tri: saducejov, zelétov a esénov. Po zničení Jeruzalemského chrámu boli kľúčovými aktérmi pri vzniku rabínskeho judaizmu, tradície ktorá pretrvala až do dnešnej doby. Podľa všetkého aj Ježiš patril do tejto teologickej tradície.
Je možné, že pomenovanie farizeji - oddelení - im dali ľudia mimo ich kruhov, pretože zaujímali odstup od okolitého sveta, aby sa mohli vyhnúť akémukoľvek kontaktu s nečistotou.

Ako aj dnešný úryvok z evanjelia pripomína, Ježiš sa pre ich “oddelenosť” (túžba po rituálnej čistote a tak vzdialenosť od konkrétneho človeka) a “vonkajškovosť” (zameranie na výkon a efekt) dostáva do mnohých konfrontácií s touto skupinou. Nevyčíta im nadšenie alebo zápal pre náboženstvo, ale stratu duchovnosti. Teda nie je to horlivosť, ktorú Ježiš kritizuje. Kritizuje, že zabudli na to podstatné - zmysel každého nariadenia. Paradoxné je, že má pred sebou znalcov zákona, znalcov slova, ktorí sú pozvaní nielen dodržiavať zákon, nielen poznať jeho uplatnenie, ale poznať a vysvetľovať zmysel tohto zákona.

Viac ako inokedy sa stáva modernému človeku, že stratí z očí to, čo je podstatné, a nechá sa uniesť druhotnými aspektami skutočnosti. Tak značka je podstatnejšia ako potreba; farba podstatnejšia ako kvalita; mať podstatnejšie ako byť… Podobné sa môže stať aj nám kresťanom, že v duchovnom živote zameráme svoj pohľad na sekundárne aspekty prežívania náboženstva a zabudneme na to najpodstatnejšie: a to vzťah s Bohom. Aj pre nás sú silné Kristové slová: “Toto bolo treba robiť a tamto nezanedbávať!”

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Dvojtvárnosť.

Lk 11,42-46: Ježiš povedal: „Beda vám, farizeji, lebo dávate desiatky z mäty, ruty a z každej zeleniny, ale spravodlivosť a Božiu lásku obchádzate! Toto bolo treba robiť a tamto nezanedbávať! Beda vám, farizeji, lebo máte radi prvú stolicu v synagógach a pozdravy na uliciach! Beda vám, lebo ste ako neoznačené hroby a ľudia ani nevedia, po čom chodia!“ Vtedy mu povedal ktorýsi zákonník: „Učiteľ, keď takto hovoríš, aj nás urážaš.“ On mu povedal: „Aj vám, zákonníkom, beda! Lebo zaťažujete ľudí bremenami, ktoré nemožno uniesť, ale sami sa tých bremien ani jediným prstom nedotknete.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář