Jdi na obsah Jdi na menu

Matematika

16. 10. 2014

Včera sme mali prednášky z Matematiky, dobre čítate z matematiky. Kňaz znovu zasadol za školskú lavicu, aby sa doučil matematiku. Hodina začala otázkami na kažkého z nás študentov. Profesorka každému položila, okrem otázky na meno a krajinu odkiaľ pochádzame, dve otázky: Kedy ste naposledy študovali Matematiku? a Bavila Vás? Z mojej strany na prvú otázku bola odpoveď: Pred osemnástimi rokmi. A na druhú: Mal som ju veľmi rád. Hneď na to nám dala vstupný test, z ktorého som po tých osemnástich rokoch nevedel vyriešiť ani jednu úlohu.

http://guiadoestudante.abril.com.br/blogs/melhores-faculdades/fi

Po pár minútach vysvetľovania “funkcií” som zistil, aké je to ľahké. Mala pravdu, keď mi pri odovzdávaní prázdneho testu povedala: “Nebojte sa, s matematikou je to ako s bicyklovaním - raz sa to naučíte, nikdy nezabudnete. Len treba naskočiť.” V tom naskočiť vidím výzvu k mať odvahu začať a chytiť inšpiráciu. A tú treba neustále obnovovať. Odvahu mať pred sebou cieľ a inšpiráciu teda spôsob.

Dnešné evanjelium nám prináša druhú časť kritiky farizejov a saducejov zo strany Ježiša. Ktorí síce mali spôsob ako napĺňať svoje Židovstvo - plnenie príkazov a nariadení, ale stratili z očí cieľ Židovskej viery - vzťah s Bohom, ktorý sa predstavuje ako Boh Abraháma, Boh Izáka, Boh Jakuba. Teda, on je Boh vzťahu. Aj nám sa môže stať podobné, že stratíme z dohľadu jedno alebo druhé. K podstate a životnosti nášej kresťanskej viery je potrebné jedno aj druhé: cieľ aj spôsob.

 

Lk 11,47-54: Ježiš povedal: „Beda vám, lebo staviate pomníky prorokom, ktorých zabili vaši otcovia! Tým dosvedčujete a schvaľujete činy svojich otcov, lebo oni ich zabíjali a vy im staviate pomníky. Preto aj Božia múdrosť povedala: Pošlem k nim prorokov a apoštolov a oni niektorých z nich zabijú, iných budú prenasledovať; a toto pokolenie sa bude zodpovedať za krv všetkých prorokov vyliatu od stvorenia sveta, počnúc krvou Ábela až po krv Zachariáša, ktorý zahynul medzi oltárom a chrámom. Áno, hovorím vám: Toto pokolenie sa bude zodpovedať. Beda vám, zákonníci, lebo ste vzali kľúč poznania! Sami ste nevošli, a tým, čo chceli vojsť, ste zabránili.“ Keď stade odchádzal, začali naňho zákonníci a farizeji prudko dorážať a dotieravo sa ho na všeličo vypytovali. Strojili mu úklady, aby niečo podchytili z jeho úst.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář