Jdi na obsah Jdi na menu

Pesimizmus

14. 10. 2014

Nezdá sa Vám tiež, že máme okolo seba stále viac ľudí pesimistických? Začnete rozprávať o nejakých skutočnostiach, hneď sa prejaví naša skepsa. Stávame sa ľuďmi, ktorých už nič a nik nevie posunúť k dobru a radosti. Ešte tak jedna vec ich vie povzbudiť, a to príroda. Človek, ktorý mal byť piedestálom kozmu, prináša rozčarovanie. Dôvodov vám môžu uviesť neskutočne veľa. Paradox je v tom, že ich pesimizmus nepochádza z nejakých objektívnych dôvodov, ale subjektívnych dojmov. Len zo zdvorilosti sa nebudete smiať z dôvodov, ktoré vám uvedú.

http://4.bp.blogspot.com/-Au7S9fDr97s/VAS_C4oV60I/AAAAAAAABQw/S0

Aj Kristove slová dnešného úryvku z Evanjelia sa zdajú na prvý pohľad skeptické. Dokonca aj farizej vidí len to negatívne. Ale v pozadí je jedna výzva, ktorá by otočila život farizejov o 180 stupňov. Kristus nezostáva pri kritike a skepse, ale hneď ponúka východiská. Jeho východiskom je zvnútornenie vzťahov - voči človeku i voči Bohu. V živote farizejov všetky vzťahy (rodinné, ekonomické, politické…) boli definované predpísanými zákonmi a nariadeniami. Kristus ponúka skôr vzťahy definované vnútorným postojom lásky.

Asi poznáme moderné “porekadlo”: Čo je tvoje, to je aj moje. A čo je moje do toho ťa nič. Ono pomenovalo posun našich pravidiel správania do ešte väčšieho extrému, ako mali Židia. Otvorenosť srdca a radosť z optimistického pohľadu na človeka pochádza z Kristovej školy evanjelia. Toto už dávno pochopil sám Pavol, keď hovorí aj nám: “Bratia, slobodu nám vydobyl Kristus.” Nebuďme otroci svojich dojmov, názorov a pojmov.

 

Lk 11,37-41: Keď Ježiš ešte hovoril, pozval ho istý farizej, aby uňho obedoval. On šiel a sadol si k stolu. A farizej sa začudoval, keď videl, že sa pred obedom neumyl. Pán mu povedal: „Vy, farizeji, čistíte čašu a misu zvonka, ale vaše vnútro je plné lúpeže a neprávosti. Hlupáci, či ten, čo stvoril vonkajšok, nestvoril aj vnútro? Ale čo je vnútri, rozdajte ako almužnu a všetko vám bude čisté.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář