Jdi na obsah Jdi na menu

Spravodlivosť

13. 10. 2015

http://www.ildeutschitalia.com/wp-content/uploads/2015/06/giustiV dejinách ľudského myslenia, človek ponúkol rôzne definície spravodlivosti. V grécko-rímskom svete spravodlivosť sa týkala v prvom rade prirodzených skutočností - ako materiálny a ideálny princíp všetkého. Až z takéhoto konceptu nutnosti, ktoré udržiava všetko v poriadku a vo svojom kolobehu, spravodlivosť sa stala prirodzeným princípom koordinácie a harmóniou ľudských vzťahov. Pre Židov spravodlivosť znamenala niečo iné, ako len súlad so stanovenými zákonmi a nariadeniami. Bola založená na vzťahu alebo dohode medzi dvoma stranami (aj preto “oko za oko”). Najdôležitejšia spravodlivosť pochádzala zo vzťahu medzi Bohom a Vyvoleným ľudom.

Aj preto je zvláštny postoj, ktorý sa v židovských kruhoch zaužíval, a bol vyjadrený v striktnom dodržiavaní Zákona bez prežívania vzťahu s Bohom. Ježiš kritizuje toto vonkajšie správanie farizejov. Postaví sa proti škrupulóznemu dodržiavaniu zákona a pozýva svojich učeníkov, aby otvorili svoje vnútro pre slobodu ducha. Zamerali svoj pohľad v prvom rade na Boží plán, ktorý spočíva v dôležitosti úprimného vzťahu a nie na slepé zachovávanie Zákona bez vzťahu. Niet sa čomu čudovať, že farizej, ktorý ho pozval na obed, je pohoršený nad Ježišovou vnútornou slobodou.

Škaredá choroba - farizejstvo - pohlcuje mnohých. Je naozaj ťažké sa vyhnúť tejto “infekcii”, ktorá neustále pohlcuje spôsob prežívania viery. Upriamuje človeka na princípy a normy, a odvádza ho od vzťahu a radosti stretnutia. A dôvodom je práve toto opustenie podstaty viery - stretnutie, preto zostávajú len normy a zákon. Objavme krásu stretnutia s Kristom a všetko sa stane krásnym - i stretnutie s rozvedenými, s tehotnou nevestou či slobodnou mamičkou, s bezdomovcami a homosexuálmi, súčasná liturgia, detský krik a vrava v kostole. Objavme krásu stretnutia s Bohom a spravodlivosť, ktorá z tohto stretnutia pochádza.

 

Lk 11,37-41: Keď Ježiš ešte hovoril, pozval ho istý farizej, aby uňho obedoval. On šiel a sadol si k stolu. A farizej sa začudoval, keď videl, že sa pred obedom neumyl. Pán mu povedal: „Vy, farizeji, čistíte čašu a misu zvonka, ale vaše vnútro je plné lúpeže a neprávosti. Hlupáci, či ten, čo stvoril vonkajšok, nestvoril aj vnútro? Ale čo je vnútri, rozdajte ako almužnu a všetko vám bude čisté.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 22. 10. 2015 15:36)

Naprv som sa divil, ako mohli byť farizeji farizejmi.
Potom som pochopil, že ja som ním tiež.
Na omšu idem (obielený hrob) - omšu neprežívam tak ako by som mal, (vnútri hniloba).